Rusya Savunma Bakanı neyi ima etti? Rusya, İskit genlerinin peşinde!

Bilim ve Teknoloji
Mehmet Berk Yaltırık
22 Mayıs 2021, 20:40
Mehmet Berk Yaltırık
22 Mayıs 2021, 20:40

Rusya’nın Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ülkenin Sibirya’da bulunan bir grup 3 bin yıllık İskit savaşçılarını klonlamayı araştırabileceklerini ima etti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, nisan ayının ortasında Rus Coğrafya Derneği’nde yaptığı bir konuşmasında, Sibirya’da buldukları bir grup 3 bin yıllık İskit savaşçılarını klonlamayı araştırabileceklerini ima ederek, “Koyun Dolly olmasa da” donmuş toprakta korunmuş İskit savaşçılarının antik DNA’larından “bir şeyler yapmanın mümkün olacağını” söyledi.

Interesting Engineering adlı bilim haberleri sitesinin aktardığına göre, Şoygu açıklamasının devamında “Orada zaten birkaç sefer yaptık, büyük bir uluslararası keşif gezisi. Pek çok şey teyit edildi, ancak yapılacak çok şey var” dedi. Şoygu, İskit savaşçılarını klonlama çalışmalarını açıkça söylemeden ima etti.

İSKİT SAVAŞÇILARI KLONLANABİLİR Mİ?

Bölgedeki buzullar ve soğukluk göz önüne alındığında, permafrost denilen donmuş toprağın kalıntıları iyi durumda tuttuğu ve biyolojik maddeyi son derece iyi koruduğu ifade ediliyor. Ancak Şoygu’nun bu yönde bir iması olsa da, bu tür bir klonlamanın bilimsel açıdan mümkün olmadığı belirtiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bulunan Ulusal İnsan Genomu Araştırma Enstitüsü’nün (National Human Genome Research Institute) belirttiğine göre insan klonlaması hala kurgu gibi görünüyor.Teknik olarak zor olmanın yanı sıra, insan klonlamayla ilgili etik ve ahlaki endişeler de ortaya çıkıyor, şu anda bunu yapmanın yasa dışı olduğu da hatırlatılıyor.

Berkeley’deki California Üniversitesi Fung Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, klonlama söz konusu olduğunda insanların sahip olduğu büyük bir yanılgıyı açıklıyor. Çoğu insan, eğer bir insanı klonlanırsa onun ilk kişinin tam bir kopyası olarak ortaya çıkacaklarını hayal ediyor. Ancak ekip, durumun böyle olmadığını söylüyor. Fiziksel olarak aynı görünseler de klonlanan kişinin kişiliği açısından farklı kişiler olacağı vurgulanıyor. Bununla birlikte ABD’de 30 yaşındaki hücrelerden klonlanan siyah ayaklı dağ gelinciği ve 40 yaşındaki materyalden klonlanmış gib at gibi bazı hayvanların klonlanması halihazırda gerçekleşiyor. Bununla birlikte, bu karmaşık prosedürler büyük miktarda deneme yanılma gerektiriyor ve nesli tükenmekte olan türleri denemek ve kurtarmak için yapılıyor.