Rusya, Rus vatandaşlığı alma sürecini kapsamlı olarak basitleştirmeyi hazırlanıyor

10 Şubat 2020, 16:38

Rusya yabancılara Rus vatandaşlığı verme prosedürünü önemli ölçüde basitleştirmeyi planlıyor.

Rus yönetiminin hazırladığı yasa düzenlemelerine göre Rus vatandaşlığı almak isteyen yabancıların artık ellerinde olan vatandaşlıklarından vazgeçmeye gerek kalmayacak.

Rusya’nın Kommersant gazetesinin hazırladığı habere göre, “Rusya Federasyonu vatandaşlığı hakkında” adlı yasasına eklenecek olan düzenlemelerin hazırlık süreci sona ermek üzere ve yasa tasarısı şubat ayında Devlet Dumasına sunulabilir.

Yasa tasarısında  “Rusya Federasyonu vatandaşlığı hakkında” adlı yasasındaki “g” paragrafının çıkarılmasını öngörüyor. Söz konusu paragrafta Rusya vatandaşlığı almak isteyen yabancıların ellerinde olan vatandaşlığından vazgeçmesi gerektiği belirtiliyor.

Milletvekili Leonid Kalaşnikov yaptığı açıklamada, “Rusya Federasyonu vatandaşlığı hakkında” adlı yasasından ayrıca yabancıların beş yıl boyunca Rusya’da sürekli yaşama ve yasal geçim kaynağını doğrulama koşullarının da çıkarılabileceğini belirtti.

Rus milletvekili Konstantin Zatulin ilgili değişikleri değerlendirirken, “Rus vatandaşlarının sayısını arttırmak istiyoruz. İlk önce yurt dışında yaşayan soydaşlarımız sayesinde. Bu değişiklikler bize yurt dışındaki diasporamıza pasaport verme olanağı verecek. Onlar Rus vatandaşlığı almak istiyorlar ama yaşadıkları ülkenin vatandaşlığından vazgeçemedikleri için bunu yapamıyorlar. Yurt dışında yaşayan milyonlarca Rus Rusya vatandaşı olmak istiyor.” dedi.


Rusya
Rusya vatandaşlığı
Bunlara da bakın: