Rusya ölüm sayısını tekrar açıkladı: Öncekinden 3 kat fazla!

14 Haziran 2020, 20:11

Rusya nisan ayındaki koronavirüs ölüm sayısını tekrar açıkladı ve sayıların öncekinden 3 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Rusya’nın nisan ayına ait koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ölüm sayısını yeniden açıkladı.

YENİ YÖNTEME GÖRE AÇIKLANDI

Golikova, ölüm raporlarının Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) tavsiye ettiği yönteme uygun olarak Kovid-19’a bağlı ölümleri sınıflandırmak için iki kodun kullanıldığını, doğrudan Kovid-19 sebebiyle ölenler ve Kovid-19 belirtisi gösteren ancak henüz tanısı konulmadan ölenler şeklinde düzenlendiğini kaydetti.

YENİ YÖNTEME GÖRE ÖLÜMLER, İKİ AYRI SINIFA ALINIYOR

Golikova, nisan ayında Rusya’da doğrudan Kovid-19 kaynaklı yaşanan ölümlere ilişkin “Eğer DSÖ’nün tavsiye ettiği sınıflandırmayı alırsak, doğrudan Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı nisan ayında 1660 oluyor.” dedi.

“KOVİD-19 HASTALARI KRONİK RAHATSIZLIKTAN ÖLDÜ”

Aynı ay içerisinde dolaylı 1052 Kovid-19 kaynaklı ölümlerin yaşandığını kaydeden Golikova, bu kimselerin Kovid-19 taşıdığını ancak ölüm sebeplerinin ise kronik hastalıklar olduğunu dile getirdi.
Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan daha önceki açıklamalara göre, ülkede Kovid-19 nedeniyle nisan ayı içerisinde 1056 kişi hayatını kaybetmişti.

ORTAYA ÇIKAN ÖLÜM SAYILARI 3 KAT FAZLA

Moskova Belediyesi Sağlık Departmanı da Sağlık Bakanlığının yeni yöntemi ile yapılan hesap sonucunda Moskova’da mayısta Kovid-19 kaynaklı ölü sayısının daha önce açıklanandan 3 bin 365 daha fazla olduğu kaydedildi.

Rusya’da 8 bin 706 kişide daha Kovid-19 tespit edilmesiyle vaka sayısı 520 bin 129’a, ölü sayısı 114 artarak 6 bin 829’a yükseldi.

KORONAVİRÜS
kovid-19
Rusya
Bunlara da bakın: