Rusya, Odesa'ya füzeyle saldırdı: Ölü ve yaralılar var

Güncel
qha muhabir
02 Mayıs 2022, 22:15
qha muhabir
02 Mayıs 2022, 22:15

Rus işgal güçleri, bugün akşam saatlerinde Ukrayna’nın Odesa kentindeki altyapı tesislerine füze saldırısı düzenledi. Saldırı sonucunda 13 yaşında bir çocuk dahil ölenlerin olduğu ve çok sayıda yaralının olduğu kaydedildi.

Odesa Bölgesel İdaresinin 2 Mayıs 2022 tarihinde yaptığı açıklama göre, Rus işgal güçleri, Odesa’nın altyapı tesislerini hedef aldı. Rusya’nın füze saldırısı sonucunda sivil can kayıpları meydana geldi. Ayrıca, yaralıların bulunduğu belirtildi.

Öte yandan, Odesa Bölge Askeri Yönetimi Başkanı Maksim Marçenko’nun imzasıyla yapılan açıklamada, “Düşman, Odesa’nın altyapı tesislerinden birine füze ateşledi. Maalesef ölen ve yaralananlar var. Böyle bırakmayacağız. Bu pislikler her seferinde sıradan teröristler gibi davranıyorlar. Biz de teröristlerle sohbet ediyoruz. Ukrayna topraklarında hiçbir işgalci kalmayana kadar onları yok edeceğiz!” ifadeleri kullanıldı.

ÖLENLER ARASINDA 13 YAŞINDA BİR ÇOCUK DA VAR!

Ölü ve yaralıların olduğu bilgisini doğrulayan Odesa Bölge Askeri Yönetimi Sözcüsü Sergiy Bratçuk (Sergey Bratchuk), “Ölenler arasında 13 yaşında bir çocuğun da bulunduğuna dair bazı bilgiler var. Kurtarma operasyonu devam ettiği ayrıntıalrı daha sonra aktaracağız” dedi.

RUSYA’NIN, UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ AYLARDIR SÜRÜYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rus işgalinden kurtarılan Buça kentinde 400’den fazla sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. Rus saldırılardan en büyük zarar gören ve haftalarca kuşatma altında tutulan Mariupol kentinde yaklaşık 20 bin sivilin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Başlattığı savaş yüzünden birçok ülke, işgalci Rusya’ya yaptırım uyguluyor.