İşgalci Rusya'dan Odesa'ya hava saldırısı: En az 18 kişi hayatını kaybetti

Güncel
Anife Bilal
01 Temmuz 2022, 09:31
Anife Bilal
01 Temmuz 2022, 09:31

Rusya, Ukrayna’daki yerleşim yerlerine füze saldırıları düzenlemeye devam ediyor. Rus işgalci güçleri, gece saatlerinde Odesa bölgesine füze fırlattı. Füze saldırılarında 1’i çocuk en az 18 kişinin öldüğü aktarıldı.

Sıcak çatışmalarda başarı elde edemeyen işgalci Rusya, Ukrayna’da sivilleri hedef almaya sürdürüyor. Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, işgal altındaki Kırım’dan havalanan Rus Tu-22 tipi savaş uçaklarının Odesa’ya bağlı Bilgorod-Dnistrovsk bölgesine 3 X-22 seyir füzesi attığı bildirildi.

İŞGALCİ RUSYA SİVİLLERİ HEDEF ALIYOR

Ukrayna Acil Durum Servisinden bu sabah yapılan açıklamaya göre, Rus ordusunun gece saat 01.00 civarında Odesa’ya bağlı Bilgorod-Dnistrovsk bölgesindeki bir kasabaya füze attı. Atılan füzelerin biri 9 katlı konut binasına isabet etti. Saldırıda 16 kişi hayatını kaybetti ve 3’ü çocuk 30 kişi yaralandı.

İkinci füze ise bir oteli hedef aldı. Saldırıda 1’i çocuk 2 kişi hayatını kaybetti ve bir kişi yaralandı. Bölgede arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Ayrıca Odesa Bölge Askeri Yönetimi Sözcüsü Sergiy Bratçuk, Rusya’nın attığı 3. füzenin bir başka dinlenme tesisine isabet ettiğini duyurdu.

YILAN ADASI RUS İŞGALİNDEN KURTARILDI

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, işgalci Rus birliklerinin Yılan Adası’ndan geri çekildiğini bildirdi. Yapılan açıklamada, füze ve topçu birliklerinin gece saatlerinde Yılan Adası’na yönelik düzenlediği başarılı askeri operasyon sonucu  Rus işgalci güçlerinin adada konuşlandırılan askerleri acil bir şekilde adadan tahliye ettiğini duyurdu. Öte yanda Rusya, adadan geri çekilmeyi “iyi niyet hamlesi” olarak nitelendirdi. 

İşgalci Rusya çatışmalardaki başarısızlıklarından sonra intikam almak için füze saldırıları düzenleyerek sivilleri hedef alıyor.