Rusya, Odesa ve Mıkolayiv'e füze saldırısı düzenledi

Güncel
Anife Bilal
26 Temmuz 2022, 10:37
Anife Bilal
26 Temmuz 2022, 10:37

Rus ordusu, gece saatlerinde Ukrayna’nın güney bölgelerine füze saldırısı düzenledi. Rus işgal güçleri, Odesa’da sivil yerleşim bölgelerini ve Mıkolayiv’deki limanları hedef aldı.

İşgalci Rusya, imzaladığı tahıl sevkiyatı anlaşmasına rağmen liman kentleri olan Odesa ve Mıkolayiv’e saldırmayı sürdürüyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney (Pivden) Operasyonel Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, 25 Temmuz’u 26 Temmuz’a bağlayan gece, Rus ordusunun uçak saldırısı düzenleyerek Ukrayna’nın güneyine füze attığını belirtti.

Odesa’da füzelerin yerleşim bölgesine isabet ettiği, saldırı bölgesinde arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği aktarıldı. Öte yandan, Mıkolayiv’de liman altyapısının hedef alındığı ifade edildi. Bunun dışında Mıkolayiv bölgesinin işgal altında bulunan Herson bölgesine konuşlandırılan S-300 füze sistemleriyle saldırdığı belirtildi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.