Rusya, Odesa limanına yapılan saldırıyı doğruladı

Güncel
Manas
24 Temmuz 2022, 15:49
Manas
24 Temmuz 2022, 15:49

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ve Rusya Savunma Bakanlığı, 23 Temmuz 2022’de Odesa’daki limana Rusya Federasyonu’nun saldırdığını doğruladı. Zaharova, Kalibr füzelerinin bir askeri tekneyi ve askeri altyapıyı hedef aldığını iddia etti.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, bugün sosyal medya hesabından, 23 Temmuz 2022’de Odesa’daki limana Rusya Federasyonu’nun saldırdığını doğruladı. Zaharova açıklamasında, Odesa’ya yönelik saldırının tahıl gemisini değil, askeri bir tekneyi hedef aldığını öne sürdü ve Rusya’nın istediği hedeflere ulaştığını söyledi.

Rusya Rusya Savunma Bakanlığı da, 23 Temmuz tarihinde Odesa limanına yapılan ve dünyada büyük yankı uyandıran füze saldırısının Rus ordusu tarafından gerçekleştirildiğini kabul etti, ancak askeri tesislerin hedeflendiğini iddia etti.

İŞGALCİ RUSYA ANLAŞMAYI BİR GÜN GEÇMEDEN ÇİĞNEDİ

İşgalci Rus birlikleri, milyonlarca ton tahılın taşınacağı limanlar arasında yer alan Odesa Limanı’nı, Türkiye’de imzalanan tahıl anlaşmasından 1 gün sonra vurdu. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney (Pivden) Operasyonel Komutanlığı saldırı ile ilgili, “İşgalci Rus ordusu Odesa’ya ait iki limanın altyapı tesislerini vurdu.” açıklamasında bulundu.

Saldırı ile ilgili, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko 23 Temmuz 2022 tarihinde, Facebook hesabından yaptığı açıklamasında“Türkiye’de tahıl ihracatına ilişkin anlaşmanın imzalanmasının üzerinden bir gün geçer geçmez Kalibr roketiyle saldırması, Putin’in BM Genel Sekreteri António Guterres ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzüne tükürmesidir. Ukrayna, Karadeniz’in üç limandan Ukrayna tarım mallarının güvenli ihracatını geri kazandırmak için anlaşmaların ısrarlı bir şekilde uygulanması gerekliliğini vurguluyor: Odessa, Karadeniz ve Güney.BM ve Türkiye’yi, Rusya’nın tahıl koridorunun güvenli işleyişi kapsamındaki yükümlülüklerine uymasını sağlamaya çağırıyoruz.Varılan anlaşmalara uyulmaması halinde, küresel gıda krizinin derinleşmesinde Rusya tüm sorumluluğu üstlenecek.” diye yazmıştı.