Rusya'nın "Yakut şaman" korkusu devam ediyor: Şamanın takipçilerine gözaltı!

25 Eylül 2019, 22:46

Rusya’nın İrkutsk bölgesi’nde Moskova’ya yürümesiyle dikkatleri toplayan Yakut şamanın takipçileri gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar trafik kurallarını ihlâl etmekle suçlandı.

Rusya’nın Irkutsk bölgesinde Putin’i kovmak için Moskova’ya yürüyen yakut şamanı Aleksander Gabışev’in altı takipçisi gözaltına alındı. Sözde bir vatandaşın polisi arayıp, 10-15 kişilik grubun bir kısmının trafiğin içinde yürüdüğü video gönderdiği öne sürüldü. Söz konusu videoya istinaden şamanla birlikte yürüyenler suçlanarak gözaltına alındı.

Tutuklandıktan sonra şamanın destekçilerinin İrkutsk bölgesinin Sludianka şehrindeki polis karakoluna götürüldüğü aktarıldı. İnsan hakları aktivisti Aleksey Pryanişnikov, suçun trafik ihlalleriyle ilgili olması durumunda tutukluların para cezası veya uyarı alacaklarını söyledi.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜNDEN ŞAMANIN ALIKONULMASINA TEPKİ

Amnesty International (Uluslararası Af Örgütü) adlı uluslararası insan hakları teşkilatı Yakut şamanı vicdani retçi olarak ilan ederek onun serbest bırakılmasını istedi.

Teşkilatın Rusya temsilciliği yetkililerin tepkisinin saçma göründüğünü ve Gabışev’in diğer vatandaşlar gibi, siyasi görüşlerini özgürce ifade etme ve dini ayin yapma hakkına sahip olduğunu belirtti.

YAKUT ŞAMAN ÖNCE KAÇIRILDI, SONRA PSİKİYATRİ SERVİSİNE KAPATILDI

Bilindiği üzere, altı ay önce Yakutsk’tan Moskova’ya doğru 2021 yılında Vladimir Putin’in “ruhunu Kremlin’den kovmak” için yürümeye başlayan Şaman Aleksandr Gabışev, 19 Eylül 2019 gecesi Buryatya ve İrkutsk bölgeler sınırında kaçırılmıştı.

Daha sonra, Gabışev’in gözaltına alınarak, psikiyatri servisine sevk edildiği öğrenildi.

21 Eylül 2019 tarihinde ise Gabışev aleyhinde “aşırıcılık faaliyetleri çağrısında bulunması” şüphesiyle dava açıldığı bildirilmişti.

aleksandr gabışev
Rus baskısı
Rusya
yakut şaman