"Rusya'nın Ukrayna'ya karşı sürdürdüğü saldırganlığı nedeniyle yaptırımlar genişletilmeli"

06 Eylül 2020, 15:49

Ukrayna Parlamentosu Golos (Ses) Partisi Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, kendisinin de eklendiği Rusya’nın Ukraynalı politikacılara ekonomik yaptırımlar uygulamasını değerlendirdi. Rusya’nın yaptırımları yeni bir baskı girişimi olarak nitelendiren Kırım Tatar kökenli milletvekili, Ukrayna’nın bu girişime net bir cevap vermesi gerektiğini belirtti.

Rusya, Ukrayna yetkililerine karşı ekonomik yaptırım listesini genişletme kararını, 4 Eylül 2020’de resmi gazetede yayınlayarak genişletti. Listede yer alan isimlerden Ukrayna Golos (Ses) partisi milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, söz konusu yaptırımları değerlendirdi. Facebook üzerinden açıklamalarda bulunan Umerov, “Rus hükumeti beni ve Ukrayna Parlamentosundan meslektaşlarımı yaptırımlar listesine dahil etti. Ukrayna’ya yönelik bu yeni baskı girişimine net bir cevap vermeliyiz. Devletimiz proaktif davranmalı, saldırgana karşı yaptırımlar başlatıp, buna uluslararası ortaklarımızı dahil etmelidir.” ifadelerini kullandı.

DAHA ÖNCE DE YAPTIRIMLAR UYGULANMIŞTI

Milletvekili Umerov, Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin 2015, 2017, 2018, 2019 tarihli kararlarıyla Rusya’daki belirli kişiler ve şirketlere ekonomik yaptırımlar ile diğer kısıtlayıcı önlemlerin uygulandığı hatırlattı.

“YAPTIRIMLARIN GENİŞLETİLMESİ GEREKİYOR”

Umerov ayrıca, Ukrayna’nın Rusya’ya yaptırımların genişletilmesi gerektiğinin altını çizerken, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı devam eden saldırganlığı nedeniyle yaptırımların genişletilmesi gerekiyor. Bu nedenle Haziran ayında, Ukrayna’nın ulusal çıkarlarına, ulusal güvenliğine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tehdit oluşturan kişilerin yaptırımlar listesini  genişletecek olan 3766 sayılı Karar tasarısını kaydettim. Meslektaşlarımın bu Kararı destekleyeceğini umuyorum.” dedi.

UA/EN🔹 Російський уряд вніс мене та моїх колег з Верховної Ради України до санкційного списку.Ми маємо дати чітку…

Опубліковано Rustem Umerov Субота, 5 вересня 2020 р.

İŞGALCİLERDEN ÇİYGÖZ VE UMEROV’A YAPTIRIMLAR

Bilindiği gibi Rus hükumeti, 1 Kasım 2018 tarihinde uygulanan sözde yaptırımlar listesini genişletti. Sözde ekonomik yaptırımlar listesinde Ukrayna Avrupa Dayanışması partisi Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı  Ahtem Çiygöz ile Ukrayna Golos (Ses) parkisi Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov da yer aldı.

Rus baskısı
Rus yaptırımları
Rüstem Ümerov
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: