Rusya'nın Sofya Büyükelçisinden Bulgaristan Hükumetine tehdit!

Güncel
qha muhabir
02 Temmuz 2022, 09:15
qha muhabir
02 Temmuz 2022, 09:15

Bulgaristan’ın istifa eden Başbakanı Kiril Petkov, Rusya’nın Sofya Büyükelçiliğinde görev yapan 70 diplomatın 3 Temmuz 2022 itibarıyla sınır dışı edilmesi kararı almıştı. Söz konusu karara karşı gelen Rusya’nın Sofya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova, talebin geri çekilmesini aksi taktirde Büyükelçiliğin kapatılması için teklif sunacağını bildirmişti. Kararından dönmeyen Bulgaristan Hükumetine tepki gösteren Mitrofanova, Rusya’nın Sofya Büyükelçiliğinin kapatılması için teklifte bulunacağını bu bağlamda Bulgaristan Moskova Büyükelçiliğinin de kapatılmasının söz konusu olacağını kaydetti.

Bulgaristan’ın istifa eden Başbakanı Kiril Petkov, Rusya Federasyonu’nun Sofya Büyükelçiliğinde görev yapan 70 diplomatı “istenmeyen kişi” ilan ederek, 3 Temmuz’a kadar sınır dışı edilmesine karar vermişti. Söz konusu karara tepki gösteren Rusya’nın Sofya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova, talebin saat 12.00’ye kadar geri çekilmesini bildirmişti. Büyükelçi Mitrofanova, kararın geri çekilmediği takdirde, Rusya’nın Bulgaristan ile diplomatik ilişkilerini kesmesi için Moskova’ya teklif götüreceğini belirtti.  

Kararından geri çekilmeyen Bulgaristan hükumetine tepki çeken Mitrofanova, beklediği yanıtı alamayınca Bulgaristan-Rusya ilişkilerinin kopma noktasına geldiğini ilan etti.

RUSYA SOFYA BÜYÜKELÇİLİĞİNİ Mİ KAPATIYOR?

Mitrofanova, Rusya Federasyonu Sofya Büyükelçiliğinin sosyal medyadaki hesabından şu ifadelerle tehdit savurdu:

“Değerli Bulgaristan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına yaptığımız çağrı, göz ardı edilmiş oldu. Buna bağlı olarak ben, devletimin üst yönetiminin huzurunda Rusya’nın Sofya Büyükelçiliğinin kapatılması teklifinde bulunacağım. Neticesinde kaçınılmaz olarak Moskova’daki Bulgaristan Büyükelçiliğinin de kapatılması söz konusu olacak”

Mitrofanova, Rusya’nın gelecekte Bulgaristan’la ilgili alacağı daha da ağır önlemlerden Kiril Petkov hükümetinin sorumlu olacağını belirtti.

KİRİL PETKOV: RUSYA EGEMEN BULGARİSTAN2IN İÇİŞLERİNE KARIŞIYOR

Petkov ise gazetecilere yaptığı açıklamada Bulgaristan’ın egemen bir ülke olduğunu vurguladı. Petkov, Rusya’nın iç işlerine karışmasına karşı olduğunu vurgulayarak Rusya’ya, “itiraz kabul etmeye taleplerini geri çekmesi” önerisinde bulundu.