Rusya'nın sinsi planı: Türkiye'deki Kırım Tatarları üzerinden algı operasyonu

Diaspora
E. K.
18 Mart 2021, 12:45
E. K.
18 Mart 2021, 12:45

Rusya, Kırım’ın işgalini tanımayan Türkiye’ye baskı uygulamak için yeni bir sinsi planı devreye mi sokuyor? Bu yeni plana göre, Türkiye’de yaşayan Kırım Tatarları itibarsızlaştırılıp, adeta bölücü unsur gibi yansıtılarak; Türkiye’nin Kırım konusundaki direncinin kırılması hedefleniyor. Türkiye’deki Kırım Tatarlarına “sahip çıkma” bahanesiyle Türk milletinin ayrılmaz bir parçası olan bu halkın yoğun yaşadığı bölgelerde “özerklik” konusunun görüşülmesi gerektiğini savunan Rusya, kendince Türkiye’yi Kırım konusunda bir seçim yapmaya zorluyor. Bu plandaki düşünceleri duyuran Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözde Kırım Temsilcisi Georgiy Muradov, işgal altındaki Kırım ile Türkiye’nin ekonomik ilişkilerinin başlamasını da talep ediyor.

Türkiye’nin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne destek konusundaki kararlı tutumu Rusya’yı rahatsız etmeye devam ederken; Rus yetkililer, Kırım konusunda Türkiye’ye yönelik tehditvari açıklamalarda bulunmayı sürdürüyor. Türkiye, Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmak amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için Ukrayna’nın başlattığı Kırım Platformu’na desteğini beyan ederken; Rusya, bu girişime katılacak ülkeleri tehdit etti ve bunu “Rusya’nın toprak bütünlüğüne saldırı” olarak nitelendirdiğini açıkladı.

TÜRKİYE’NİN KIRIM TATARLARINA VERDİĞİ DESTEK RUSYA’YI RAHATSIZ ETTİ

Türkiye ile Kırım konusunda anlaşamadıklarını kabul eden Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne verdiği destekten vazgeçmesi ve Kırım’ı “Rus toprağı” olarak tanıması için yoğun çaba sarf etmeye devam ediyor. Rusya Devlet Başkanlığının sözde Kırım Daimi Temsilcisi ve Kırım’ın sözde Başbakan Yardımcısı Georgiy Muradov, Türkiye’nin, yarımadayı Rus toprağı olarak tanımayı reddeden tutumunu “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

Rus Ria Novosti haber ajansına konuşan Muradov, “Türkiye ile federal düzeyde o kadar geniş ve verimli ilişkilerimiz var ki, Kırım’ın Rusya’ya aidiyeti gibi hassas bir konuda meydan okurcasına davranmak bana göre kabul edilemez. İki sandalye arasında oturmak işe yaramayacak ve yakında karar vermek gerekecek.” dedi.

YENİ PROPAGANDA: TÜRKİYE’DEKİ KIRIM TATARLARI

Ayrıca, Türkiye’de büyük bir Kırım Tatar diasporası olduğunu söyleyen işgalci yetkili, “Dil ve eğitim haklarının sağlanıp sağlanmadığını, toplu yerleşim bölgelerinde özerk yönetim olanaklarını ilgi alanımızda tutacağız. Genel olarak, Türkiye ile dostane havada koordine etmemiz ve tarihi bağları dikkate alarak çözmemiz gereken birçok konu var.” şeklinde konuştu.

İlgili haber: Kırım Tatar Teşkilatları Platformu: Vatanımız Kırım’ın Rusya tarafından kanunsuzca işgalini kabul etmeyeceğiz

Ria Novosti’nin Georgiy Muradov’un açıklamasına yer verdiği haber şu şekilde:

İŞGALCİLERDEN TÜRKİYE İLE KIRIM ARASINDA FERİBOT SEFERLERİ TALEBİ

Bunun yanı sıra günümüzde Türkiye ile Kırım arasında feribot seferlerinin başlamasına ihtiyaç olduğunu söyleyen Muradov, “Türk iş insanlarından Kırım’da çalışmak istediklerine dair çok sayıda sinyal aldıklarını” ileri sürdü. Ayrıca Muradov, “Türk iş insanlarının zaten Kırım’da aktif olarak çalıştıklarını ancak kendilerini çeşitli katmanlarla ve yan kuruluşlarla örtmek zorunda kaldıklarını” iddiasını savundu.

RUS İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA KIRIM’DAKİ LİMANLARI KAPATTI

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinden sonra Ukrayna Devlet Deniz ve Nehir Ulaştırma Müfettişliği, Ukrayna’nın Kırım’da bulunan Kezlev, Kerç, Akyar, Kefe ve Yalta’daki limanlarını uluslararası trafiğe kapattı. Ardından Ukrayna Bakanlar Kurulu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da bulunan Sivastopol, Kezlev (Yevpatoriya), Yalta, Kefe (Feodosiya) ve Kerç limanlarını, yabancı gemilere açık limanlar listesinden çıkardı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun, Kırım’ın Rusya tarafından işgalini tanımamasına ilişkin bildiriyi kabul ettikten sonra, ulaştırma şirketlerinin işgal edilen yarımadaya uçak veya gemi seferi düzenlemesi yasaklanmıştı. Uluslararası normlar ve Ukrayna mevzuatı gereğince, söz konusu kuralların ihlal edilmesi durumunda, ulaştırma aracına el koyma ve şirkete uluslararası sefer düzenleme yasağı gibi ciddi yaptırımlar uygulanıyor.

TÜRKİYE’DEN KIRIM YASAĞI

Türkiye Deniz Ticaret Odası 6 Ekim 2017 tarihinde “Karadeniz’de Gemi Seferleri ve Kırım Bağlamında Belirlenen İlkeler” başlıklı bir açıklama yayımlamıştı. Açıklamada, Kırım Bölgesinden ve limanlarından geldiği tespit edilen gemilerin ülkemize girişlerine müsaade edilmeyeceği ve ülkeden bu bölge limanlarına çıkış verilmeyeceği belirtilmişti.