Rusya'nın silahlı saldırganlığı, e-müzede gözler önüne serilecek

Haberler
E. K.
23 Aralık 2020, 17:04
E. K.
23 Aralık 2020, 17:04

Ukrayna’da kurulacak yeni internet sitesi, Kırım’ın işgali ve Donbas’taki silahlı çatışmanın başlangıcından bu yana meydana gelen önemli olaylar hakkında bilgiler verecek. E-müzede Kırım’ın Rusya tarafından işgali hakkında doğru ve gerçek bilgiler yer alacak.

İşgalci Rusya’nın Ukrayna’ya karşı silahlı saldırganlığıyla ilgili bilgi içerecek elektronik müze faaliyete geçecek. Konuyla ilgili, 22 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliği, Başsavcılık Ofisi, Ukrayna Ulusal Hafıza Enstitüsü, Uluslararası Vidrodjennya Vakfı ve Prometheus Güvenlik Ortamı Araştırma Merkezi arasında memorandum imzalandı.

RUSYA’NIN SİLAHLI SALDIRGANLIĞIYLA İLGİLİ ELEKTRONİK MÜZE

Elektronik platform, uluslararası silahlı çatışmanın seyri, uluslararası insancıl hukuk ilkelerinin ve geçici işgal altındaki Kırım ve Donbas’taki insan haklarının ciddi ihlalleri ile ilgili önemli olaylar hakkında Ukraince ve İngilizce veriler içerecek.

Portalın temelini, Ukrayna Başsavcılığı Silahlı Çatışmada İşlenen Suçlara Yönelik Yargı Süreçlerini Denetleme Departmanı, Başsavcılık Ofisi, Donetsk ve Lugansk bölge savcılıkları, Kırım ve Sivastopol Savcılığının çalışmalarının sonuçlarının yanı sıra fotoğraf, video ve açık kaynaklarda yer alan bilgilerle ve sivil toplum kuruluşları tarafından belgelenen kanıtlar, uluslararası teşkilatların aldığı kararlar ve bildiriler oluşturacak. Ayrıca E-müzenin ilk tematik bloğunun, Kırım’ın Rusya tarafından işgali hakkında olacağı bildirildi.

Projeyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç, “Kırım işgali sırasındaki olaylarla ilgili gerçeği bilme hakkı, kuşkusuz bu yöndeki çalışmalarımızın önemli ve zorunlu unsurlarından biridir” dedi.