Rusya’nın sebep olduğu Beslan katliamının 15'inci yıl dönümü

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
01 Eylül 2019, 16:47
Mehmet Berk Yaltırık
01 Eylül 2019, 16:47

Rusya’nın Kuzey Osetya Özerk Bölgesindeki Beslan’da 334 kişinin ölümüyle sonuçlanan kanlı okul baskınının üzerinden tam 15 yıl geçmesine rağmen acısı hala tazeliğini koruyor. Olay, Kuzey Osetya Özerk Cumhuriyetinde bulunan Beslan kasabasındaki bir okulda gerçekleşmişti. 1-3 Eylül 2004 tarihleri arasında yaşanan Beslan’daki Rehine Krizi (aynı zamanda “Beslan okul kuşatması” ve “Beslan katliamı” olarak da anılır) sırasında 1.100 kişi rehin alınmış, yüzlerce öğrenci ve veli Rusya’nın operasyonu sırasında öldürülmüştü. 

Rehineleri alan grup, Çeçen liderlerden Şamil Basayev adına İkinci Çeçen Savaşını sonlandırmak istediklerini duyurmak için eylemi gerçekleştirmişti. Eylemin üçüncü gününde; Rus güvenlik güçleri tanklar, yüksek tahrikli basınç bombaları ve başka ağır silahlar kullanarak binaya girmiş, patlamaların ardından etrafı çevrilen binada Rus güvenlikleri ve eylemciler arasında silahlı çatışma çıkmıştı.

Çatışmaların sonunda, aralarında 186 çocuğun bulunduğu en az 334 rehinenin öldürüldüğü, yüzlerce rehinenin yaralandığı ve birçok insanın kaybolduğu bildirilmişti.

ZEHİRLİ GAZ KULLANDILAR

Rus Özel Birliklerinin zehirli kimyasallar kullanmasıyla sözde kurtarma operasyonu ciddi bir katliama dönüştü.

İşgalci Rusya, Beslan’da ciddi hatalar yaptı ve Rus birliklerinin okula müdahalesinde orantısız güç kullanması sonucunda 186’sı çocuk olmak üzere 334 kişi hayatını kaybetti.