Rusya'nın savaş suçları gün yüzüne çıkıyor: Mariupol'de 2 bin kişiyi topladıkları okuldan görüntüler sızdı

Güncel
qha muhabir
06 Mayıs 2022, 09:15
qha muhabir
06 Mayıs 2022, 09:15

Rusya Federasyonu tarafından Mariupol’de erkeklerin dört hafta boyunca gözaltında tutulduğu Bezimenne köyündeki bir toplama kampından görüntüler basına sızdı. Videoda, söz konusu kampın durumu gözler önüne seriyor.

Mariupol Belediye Başkanlığından bir yetkili, 5 Mayıs 2022 tarihinde Telegram üzerinden Rusların Mariupol sakini birçok erkeği topladığı kamptan görüntü paylaştı. Ukraynalı yetkili şunları paylaştı:

Çok önemli. Videoyu paylaşmanızı istiyoruz. Bezimenne köyündeki filtreleme kampları Mariupol sakinleri için gerçek bir gettoya dönüşüyor. Bu, tüm dünyaya anlatmamız gereken korkunç bir olaydır. İçeride tüm detayların görüldüğü bir videoya ulaştık. Bu durum, şu anda Rusya’nın savaş suçlarında yeni bir sayfa…”

RUSYA’NIN SAVAŞ SUÇLARI KABARIYOR!

İşgalcilerin yaklaşık dört hafta önce Mariupol’ün Huhlino, Mirniy ve Volonterivka bölgelerinden erkek vatandaşları toplayarak, Novoazovsk bölgesine bağlı Bezimenne ve Kozatske isimli köylere yerleştirdi. Burada adeta toplama kampı kuran işgalci Rus güçleri, 2000’e yakın kişiyi burada hapsetti. Kişisel eşyalarına Ruslarca el konan Ukrayna vatandaşları burada 4 haftaya yakın kaldı.

Bezimenne köyündeki okulu kampa çeviren işgalciler, insanları günlerce kişisel haklarından mahrum bıraktı. Ukrayna vatandaşlarının yatacak yerleri yoktu. Aç kaldılar ve tıbbi yardım alamadılar.

Yayınlanan videoda bir kişi, okulda yüzlerce insan için sadece bir adet lavabo olduğunu söylüyor. Öte yandan, İşgalcilerin, kampı günde iki kez denetlediği ve tutuklulardan herhangi biri yoksa, işgalciler işkenceyi yoğunlaştırmak ve diğer tutukluları vurmakla tehdit ettiği öğrenildi.