Rusya'nın saldırıları sonucunda 318 Ukraynalı çocuk hayatını kaybetti

Güncel
Manas
16 Haziran 2022, 15:14
Manas
16 Haziran 2022, 15:14

İşgalci Rus ordusunun saldırılarında Ukraynalı çocuklar hayatını kaybetmeye devam ediyor. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı 24 Şubat 2022 tarihinde başlattığı savaşın başından bu yana Ukrayna’da toplamda 318’den fazla çocuk hayatını kaybetti. Ayrıca Rus saldırılarında, 2 bin eğitim kurumu zarar gördü.

Ukrayna’da, işgalci Rus ordusunun saldırılarının bilançosu her geçen gün ağırlaşıyor. Ukrayna Başsavcılığı, bugün yaptığı açıklamada şu ana kadar Rus saldırılarında en az 900 çocuğun zarar gördüğü ifade edildi. Açıklamada, bu çocuklardan 318’inin hayatını kaybettiği ve 581’inin yaralandığı bildirildi. Yapılan açıklamada, işgal altında bulunan ve aktif çatışmaların devam ettiği bölgelerde incelemelerin yapılmasının şu an için imkansız olduğu söylenerek, nihai sayının henüz belirlenemeyeceği vurgulandı.

Çocukların en çok; Donetsk (297), Kıyiv (116), Harkiv (170), Çernigiv (68), Çernigiv (68), Lugansk (54), Herson (52), Mıkolayiv (48), Zaporijjya (30), Sumı (17) bölgelerinde zarar gördüğü ifade edildi.

UKRAYNA’DA 194 EĞİTİM KURUMU TAMAMEN YIKILDI

Ayrıca, açıklamada 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Rus ordusunun saldırılarında, 2 bin eğitim kurumunun hasar gördüğü ve bunlardan 208’inin tamamen yıkıldığı aktarıldı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın başından beri Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Savaşın 3,5 ayı içinde Rusya Ukrayna’ya 2 bin 600’den fazla füze attı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.