Rusya’nın saldırıları devam ediyor: İşgalciler Harkiv’deki bir okula saldırdı!

Güvenlik
qha muhabir
05 Temmuz 2022, 12:12
qha muhabir
05 Temmuz 2022, 12:12

Rusya, Ukrayna’nın Harkiv kentindeki bir okula roketatarlı saldırı düzenledi. Harkiv Bölge İdaresi Başkanı Oleg Sinegubov, saldırıda can kaybının olmadığını, ancak bir kişinin yaralandığını kaydetti.

Rusya, işgalci saldırılarını Ukrayna’nın çeşitli yerlerinde devam ettirirken, binlerce sivilin ölümüne sebep oluyor. Rus güçleri, 5 Temmuz 2022’de Harkiv’de bir okula roket saldırısı düzenledi. Harkiv Bölgesel Askeri İdaresi Başkanı Oleg Sinegubov, “Gece saat 02.00’de düşman Harkiv’in Saltiv ilçesine bağlı eğitim kurumlarından birine roketli saldırı düzenledi. Bina kısmen hasar gördü, Ruslar bölgede roketten bir boşluk bıraktı. Askeri altyapı yok. Şans eseri bölgede bir koruma vardı, can kaybı olmadı” açıklamasında bulundu.

Saldırıda bir kişinin yaralandığını belirten Sinegubov; Harkiv, Çuguyiv, İzyum ilçelerinin nüfuslu bölgelerine topçu ve uçaksavar ile ateş açmaya devam ettiğini bildirdi. Bu bağlamda Sinegubov, “Dün Harkiv ilçesi Kutuzıvka’da bombardıman sonucu 81 yaşında bir kadın yaralandı” bilgisini paylaştı.

Sinegubov, “Harkiv yönünde düşman, ordumuzu dizginlemeye odaklanmış durumda. İzyum bölgesinde işgalciler mevzilerimizi bombaladılar ve köy yönünde bir taarruz başlatmaya çalıştılar. Savunucularımız saldırı girişimlerini başarıyla püskürttü ve işgalcileri kayıplarla geri çekilmeye zorladı” ifadelerini kullandı.

RUSYA UKRAYNA’YA BAŞLATTIĞI SAVAŞI SÜRDÜRÜYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.