Rusya'dan Mıkolayiv'e hava saldırısı: 1'i çocuk 3 kişi hayatını kaybetti

Güvenlik
qha muhabir
12 Temmuz 2022, 11:02
qha muhabir
12 Temmuz 2022, 11:02

Rus işgal güçlerinin Ukrayna’nın Mıkolayiv kentine bugün erken saatlerde gerçekleştirdiği füze saldırısında, 2 sağlık tesisi ve sivil yerleşkelerdeki binalar zarar gördü. Mıkolayiv Belediye Başkanı Oleksandr Siyenkeviç, söz konusu saldırıda en az 4 kişinin yaralandığını bildirdi.

Rusya, Ukraynalı sivillere yönelik saldırılarını sürdürürken, sağlık tesislerine de zarar veriyor. Rus işgal güçleri, 12 Temmuz 2022’de Ukrayna’nın Mıkolayiv kentindeki 2 tıbbi tesise ve bir eve roket attı.

BAŞKAN OLEKSANDR SİYENKEVİÇ: 4 KİŞİ YARALANDI

Mıkolayiv Belediye Başkanı Oleksandr Siyenkeviç de sosyal medya hesabından konuya ilişkin bilgi paylaştı. Belediye Başkanı Siyenkeviç, “Mıkolayiv bu sabah yine yoğun bir şekilde bombalandı. Daha önce roketler iki sağlık tesisini ve konut binalarını vurdu. 4 kişi yaralandı” açıklamasını yaptı. Başkan, kurtarma ekiplerinin ve acil durum ekiplerinin bölgede çalıştığını dile getirdi.

RUSYA UKRAYNA’DA BAŞLATTIĞI SAVAŞTA SİVİLLERİ HEDEF ALMAYA DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor.

Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.