Rusya'nın Karabağ'a gönderdiği birlikler daha önce Kırım'ın işgalinde yer aldı

10 Kasım 2020, 22:01

Rusya, Azerbaycan ile Ermenistan arasında varılan anlaşma gereği, Dağlık Karabağ’a yerleştirilecek sözde Rus barış gücü birliklerinin yola çıktığını duyurdu. İnformNapalm uluslararası soruşturma grubunun gönüllüleri, aynı askeri birliklerin Kırım’ı işgal etme operasyonuna ve Donbas’taki çatışmalara katıldığını bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı bu sabah yaptığı açıklamada, Azerbaycan ile Ermenistan arasında varılan anlaşma gereği Dağlık Karabağ’a yerleştirilecek Rus “barış gücü” birliklerinin yola çıktığını bildirdi. Açıklamada, Ulyanovsk-Vostoçnıy Havaalanından İl-76 model askeri kargo uçaklarıyla 1960 asker, 90 zırhlı ve 380 araçtan oluşan Rus barış gücünün, Dağlık Karabağ’a gönderildiği belirtildi. Bununla birlikte “barış gücünün” ana kısmının Merkez Askeri Bölgesine bağlı olan 15. motorize tugayının birliklerinden oluştuğu belirtildi.

SÖZDE BARIŞ GÜCÜ, KIRIM, DONBAS VE ABHAZYA’DA GÖRÜLDÜ

İnformNapalm uluslararası soruşturma grubunun gönüllü araştırmacısı İrakli Komahidze, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada 15. motorize tugayı askerlerinin daha önce Abhazya’daki çatışmalara, Kırım’ı işgal etme operasyonuna ve Donbas’taki çatışmalara katıldığını bildirdi.

Komahidze, Rus “barış gücü” tugayının Aralık 2005’ten Kasım 2008’ine kadar Abhazya’daki çatışma bölgelerinde konuşlandırıldığını ve Ağustos 2008’de Rusya’nın Gürcistan’a karşı yürüttüğü askeri saldırganlığın yer aldığını ifade etti.

Bununla birlikte 15. motorize tugayı, 2014 yılında Kırım’ın işgalinde ve Donbas’taki çatışmalarda yer aldı.

Araştırmacı, Merkez Askeri Bölgesine bağlı olan 15. motorize tugayının Ukrayna’daki çatışmalara katıldığını kanıtlayan en az 15 makalenin İnformNapalm uluslararası soruşturma grubunun internet sayfasında yayımlandığınıbelirtti.

KIRIM İŞGALİNE KATILDIKLARI İÇİN NİŞAN ALDILAR

İnformNapalm araştırmacıları, Ekim 2017’de hazırladıkları haberde Rusya Merkez Askeri Bölgesine bağlı 15. motorize tugayının askerlerinin Kırım’ın işgalinde yer aldığını ve Donbas’ta ayrılıkçıların tarafından savaştığını gösteren kanıtları paylaşmıştı.Araştırmacılar 15. motorize tugayının 10 askerinin kimliğini tespit etmiş ve bunlardan dördünün “Kırım’ın işgale katıldıkları” için verilen nişanların fotoğraflarını sosyal medyada paylaştığını bildirmişti.


Bunlara da bakın: