Rusya, Suriye'de İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesine saldırdı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Eylül 2021, 12:14
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Eylül 2021, 12:14

Rusya, Suriye’de İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesine saldırdı. Rusya, Suriye’de “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi” sınırları içindeki Hamame, Mazra ve Zerzur köylerine 15 hava saldırısı düzenledi. Gerçekleştirilen hava saldırısında Türkiye’den bir sivil toplum kuruluşunun yetim çocuklar için yaptırdığı evlerin yakını da hedef oldu. Rusya’nın sivillere yönelik sürekli hava saldırıları, Türkiye sınırına doğru mülteci akınına sebebiyet veriyor.

Rusya, bir kez daha Suriye’de İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesini hedef aldı. İdlib’e yapılan hava saldırılarıyla ilgili muhaliflere ait uçak gözlemevi, sosyal medya hesabından Lazkiye’deki Hımeymim üssünden kalkan 3 Rus savaş uçağının saldırılar düzenlediğini bildirdi. AA’nın bugün aktardığı habere göre Rus savaş uçaklarının Zurzur köyüne gerçekleştirdiği hava saldırısında Türkiye’den bir sivil toplum kuruluşunun yetim çocuklar için yaptırdığı briket evlerin yakını da hedef alındı. Hava saldırıları düzenleyen uçaklardan atılan bombalardan biri evlerin 100 metre yakınına düştü. Saldırılarla ilgili ölü ve yaralı bilgisine yer verilmedi.

AA: Rus savaş uçakları İdlib'i vuruyor - Dünya Haberleri

İDLİB GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİNDE SON DURUM

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017’de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam’daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturuldu. Ancak Rusya’nın havadan desteklediği rejim ve İran destekli teröristler, 4 bölgeden 3’ünü ele geçirip İdlib’e yöneldi. Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart 2020’de Moskova’da yeni bir mutabakat sağlandı.

İdlib'de gerilim tırmanıyor; Türkiye'ye yeni göç dalgası iddiası

2 MİLYON SİVİL TÜRKİYE SINIRINA GÖÇ ETTİ

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019’da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başlayarak İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi. Bunun üzerine Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart’ta Moskova’da yeni bir mutabakata varıldı. Rejim güçlerinin çoğu zaman ihlal ettiği ateşkes sürüyor. 2 milyon sivil, 2017-2020 yıllarında yaklaşık Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.