Rusya’nın Harkiv Konsolosluğu önünde Musa Süleymanov anısına eylem

29 Temmuz 2020, 00:28

Rusya’nın Harkiv Konsolosluğu önünde, Rus işgali altındaki Kırım’da kaybolmasının ardından cansız bedenine ulaşılan Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un oğlu 3 yaşındaki Musa Süleymanov anısına eylem düzenlendi. 

Ukrinform haber ajansının aktardığına göre, Rus Konsolosluğu önündeki eyleme yaklaşık 50 kişi katıldı. Katılımcılar, yanlarında oyuncaklar ve “Rusya işgalci devlet”, “Rusya = çocuk katili!” yazılı pankartlar getirdi.

Eylem sırasında basın açıklaması yapan Demokratik Sokıra Partisi Bölgesel Şube Başkanı Mıkıta Solovyov, “Görüyorsunuz, buraya gelen insanların parti sembolleri veya herhangi bir sembolü yok. Çünkü bu bir yas eylemi. Biz, işgal edilen Kırım’da ölü bulunan 3 yaşındaki Musa Süleymanov’u anıyoruz. Onun ölümü, babasını gözaltına alarak çocuğu babasız bırakan, ailenin hayatını mahveden ve bu trajediye yol açan Rus işgalcilerin insanlık dışı politikasının sonucudur. Küçük Musa’nın akrabaları üzüntümüzü ve taziyelerimizi duysun, çünkü kalplerimiz onlarla birlikte.” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan, sessiz olarak adlandırılan eylemde aktivistler, yanlarında getirdikleri oyuncakları konsolosluk binasına bıraktı.

İlgili haber: Emine Ceppar: Musa Süleymanov’un trajik ölümünü uluslararası ortaklarımıza bildirdik

MUSA’NIN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Bilindiği gibi, Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un 3 yaşındaki oğlu Musa’nın cansız bedeni, 26 Temmuz’da evlerinin önündeki kapalı vaziyette olan kanalizasyon çukurunda bulundu. Çocuk, saat 11.00 sıralarında çukuru temizlemek için araç gelmesi ve kapalı vaziyetteki kanalizasyon kapağının açılmasıyla fark edildi. Sonrasında Küçük Musa’nın bedeni soruşturma işlemleri için morga götürüldü. Daha sonra işgalci yetkililerin yaptığı açıklamada çocuğun boğulma nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtildi. 

KIRIMLILAR SEFERBER OLMUŞTU

Musa’nın aranması çalışmalarına Kırım’ın farklı yerlerinden gelen 3 ila 5 bin gönüllü katılmıştı. Aramada Rus işgal idaresinin sözde polisleri, “Liza Allert Krım” arama-kurtarma oluşumunun gönüllüleri, su altı arama-kurtarma ekipleri, köpekler, dronlar ve helikopterlerin kullanıldığı aktarılmıştı.

İşgalci idarinin sözde Kırım savcılığı, çocuğun kaybolmasıyla ilgili olarak “küçük yaştaki şahsın öldürülmesi” maddesi uyarınca soruşturma açıldığını duyurmuştu. Buna göre işgalcilerin baba Ruslan Süleymanov bir yıldan fazla bir süre hapiste tutulmasına karşın çocuğun babasının ve annesinin vazifelerini yerine getiremediklerine kanaat getirerek bu yönde tedbirler alacağı duyurulmuştu.

CENAZEYE BİNLERCE KİŞİ KATILDI

Musa Süleymanov 27 Temmuz’da toprağa verildi. Kırım Tatar halkı, küçük Musa’yı gözyaşları içinde uğurladı. Cenazeye en az 3 bin kişi katıldı. İşgalcilerce alıkonulan siyasi tutsak Ruslan Süleymanov oğlunu son yolculuğuna uğurlayamadı.

işgalci Rusya
Konsolosluk
musa süleymanov
Bunlara da bakın: