Rusya’nın Harkiv’deki saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 9’a yükseldi: Aralarında 5 aylık bir bebek var!

Güncel
qha muhabir
27 Mayıs 2022, 03:39
qha muhabir
27 Mayıs 2022, 03:39

Rusya, Ukrayna’da başlattığı savaşta Harkiv’deki saldırganlığını sürdürüyor. Harkiv’deki saldırıda hayatını kaybeden kişi sayısı 9’a yükseldi. Harkiv Bölge İdaresi Başkanı Oleg Sinegubov, ölen sivillerin arasında 5 aylık bir bebek olduğunu da kaydetti.

İşgalci Rus birliklerinin Harkiv’deki saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 9’a yükseldi, 19 kişi de yaralandı. Harkiv Bölge İdaresi Başkanı Oleg Sinegubov (Oleh Synegubov) söz konusu saldırıya ilişkin olarak, “Şu ana kadar 9 yaşında bir çocuk dahil olmak üzere 19 kişi yaralandı. Ve ne yazık ki 5 aylık bir bebek de dahil olmak üzere 9 kişi hayatını kaybetti. Sokakta olan bir aileydi. Baba ve bebek öldü, anne hastanede kritik durumda” bilgisini paylaştı.

İŞGALCİ RUS ORDUSUNUN HEDEFİ YERLEŞİM YERLERİ

Sinegubov, “Verilerimize göre saldırılar, ordumuzun mevzisini koruduğu ve düşmanı yavaş yavaş sınırlara sürdüğü bölgenin kuzeyinden gerçekleştirildi” açıklamasında bulundu. Bölgede sadece yerleşim yerlerinin vurulduğunu belirten Sinegubov, Ukrayna ordusunun başarısından dolayı sivillerin hedef alındığına işaret etti.

Sinegubov, “Birkaç haftadır sessizliği kaydediyoruz, çok göreceli bir sessizlik ve sürekli olarak Harkiv sokaklarında olmanın hala tehlikeli olduğunu vurguluyoruz” dedi.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.