Rusya'nın G-7 görüşmelerine katılımını engelleyen yasa tasarısı ABD Temsilciler Meclisinde kabul edildi

Haberler
E. K.
19 Kasım 2020, 15:18
E. K.
19 Kasım 2020, 15:18

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi Temsilciler Meclisi, Rusya’nın G-7 toplantılarına katılımını ve Rusya Federasyonu’nun katılımıyla G-8 formatına dönülmesini engellemeyi amaçlayan yasa tasarısını kabul etti.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, belgede, “Rusya’nın G-7 toplantılarına katılımını ve G-8’in Rusya Federasyonu’nun katılımıyla yeniden kurulmasını desteklemek veya kolaylaştırmak” için Washington yönetimi tarafından federal fonların kullanılmasına yasak getiriliyor.

MİNSK ANLAŞMALARINA UYARSA TEDBİR KALKACAK

Yasa tasarısına göre, bu tedbir ancak ABD Dışişleri Bakanı ve Ulusal İstihbarat Direktörü milletvekillerine Rusya’nın “Amerika Birleşik Devletleri veya diğer G-7 ülkeleri, NATO ve AB ülkelerindeki seçimlere herhangi bir müdahaleyi durdurduğuna”, Minsk anlaşmaları kapsamındaki yükümlülüklerine tam olarak uyduğu, “Kırım, Güney Osetya ve Abhazya’nın yasa dışı işgalini durdurduğu” ve “askerlerini ve silahlarını Transdinyester’den çektiğine” dair güvence verdikten sonra sona erecek.

Bundan sonra yasa tasarısı, çoğunluğun Cumhuriyetçilere ait olduğu Senato’da görüşülecek. Belge, Kongre’nin üst kanadı tarafından onaylanması durumunda imza için devlet başkanına gönderilecek.