Rusya'nın en büyük bankası Sberbank Avrupa pazarından çekildi

Ekonomi
qha muhabir
03 Mart 2022, 04:13
qha muhabir
03 Mart 2022, 04:13

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, yaptırımların ardından Avrupa pazarından çekildiğini duyurdu. Sberbank’tan yapılan yazılı açıklamada, şirketin Avrupa’daki şubelerinde “olağanüstü” bir nakit çıkışının yaşandığına işaret edildi.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, Avrupa pazarından çıktı. Sberbank’tan yapılan yazılı açıklamada, şirketin Avrupa’daki şubelerinde “olağanüstü” bir nakit çıkışının yaşandığına işaret edildi. Şirket çalışanlarına ve şubelerine yönelik tehditlerin de yaşandığı belirtilen açıklamada, Sberbank’ın mevcut durumda Avrupa pazarından çekilme kararı aldığı bildirildi.

Avusturya Sermaye Piyasası Kurumu (FMA), Sberbank’ın Avrupa kolu Sberbank Europe AG’nin Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) talimatıyla kapatıldığını bildirmişti.

Avrupa Birliği, Sberbank dahil 7 Rus bankasını SWIFT sisteminden çıkarma kararı almıştı.

SBERBANK, RUSYA’NIN EN BÜYÜK, AVRUPA’NIN ÜÇÜNCÜ BÜYÜK BANKASI!

Rusya merkezli bir devlet bankası olan, birçok Avrupa ülkesinde ve SSCB’den ayrılmış ülkelerde faaliyeti bulunan Sberbank, 2014 yılı itibarıyla Rusya’nın en büyük, Avrupa’nın üçüncü büyük ve dünyanın 33. büyük bankası. Rusya Milli Servet Fonu, bankanın yüzde 51’ine sahip. Fon adına bankayı Rus Hükümeti yönetmekte.