Rusya'nın Donbas'taki askeri varlığının kanıtı: Ukrayna, Rus İHA'sını düşürdü!

Güvenlik
E. K.
12 Mart 2021, 19:34
E. K.
12 Mart 2021, 19:34

Rus ordusunun, Ukrayna’nın işgal edilen Donbas bölgesindeki varlığını ispatlayan yeni kanıtlar tespit edildi. Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait olan taktik İHA, Ukraynalı askerler tarafından düşürüldü.

Ukrayna’nın geçici işgal altındaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinde Rus askeri varlığına dair yeni kanıtlara ulaşıldı. Ukrayna ordusu, Donbas’ta Rus İHA’sını düşürdü. Rusya Federal Güvenlik Servisine bağlı bir özel birliğe (muhtemelen bir keskin nişancı grubu) ait taktik İHA Zala 421-08-M (30 km’ye kadar menzilli) 8 Mart 2021 tarihinde Ukraynalı askerler tarafından Rusya sınırından yüzlerce kilometre mesafede düşürüldü.

UKRAYNA BÜYÜKELÇİLİĞİ ASKERİ ATAŞELİĞİ QHA’YA AÇIKLAMA YAPTI

İHA’nın incelenmesi sırasında, hasarlı pilin üzerinde “FSB RF 704” yazılı bir holografik etiket bulundu. Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşeliğinden konuyla ilgili QHA’ya yapılan değerlendirmede, yabancı menşeli çok sayıda yedek parçanın varlığının, Rus savunma sanayisinin sözde kendi kendine yeterliliği konusunda şüphe uyandırdığı ifade edildi. Açıklamada, “Üstelik bu gerçek, son zamanlarda BM ve AGİT platformlarında ilan edilen Rus propagandasının ana anlatılarını çürütmektedir.” diye kaydedildi.

RUS YANLISI AYRILIKÇILAR, DONBAS’TA SALDIRMAYA DEVAM EDİYOR

Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donbas bölgesindeki çatışma, Rusya, Kırım’ı işgal ettikten sonra 2014 yılında başlamıştı. Donbas bölgesini işgal eden Rusya destekli yasa dışı silahlı gruplar, Rus askerleri tarafından yönetiliyor. Rusya bölgedeki ayrılıkçılara finansal ve askeri destek sağlıyor.

Ukrayna askeri istihbaratından Aralık 2020’de yapılan açıklamada, Rus yanlısı ayrılıkçı terörist grupların yerleştiği Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta yaklaşık 3 bin Rusya Silahlı Kuvvetleri askerinin bulunduğunu bildirmişti. Söz konusu Rus askerleri, ayrılıkçı güçlerin komutanlarına destek sağlıyor.