"Rusya'nın dağılması Müslümanlara yapılan baskılar nedeniyle başlayabilir"

Güncel
Anife Bilal
08 Mayıs 2019, 16:15
Anife Bilal
08 Mayıs 2019, 16:15

“Umma” (Ümmet) Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Said İsmagilov, modern Rusya’nın dağılmasının devlet ve İslam dünyası arasında doğabilecek bir ihtilafla başlayabileceğini ifade etti.

Kıyiv’de (Kiev) faaliyet gösteren Kırım Evi’nde 7 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen  “Rus Emperyal Söyleminde Kırım ve Kuzey Karadeniz Bölgesinin Yeri: Sömürgecilik, İlhak, Sembolik ‘Özelleştirme’ Geçmişteki Emperyal İmajların 2014 İlhakından Önce ve Sonrasında Kullanılması”  isimli yuvarlak masada konuşan İsmagilov, “Şu an Rusya’nın bazı dini gruplara karşı yürüttüğü politikayı görüyoruz; bazı İslam kitapları, toplantılar yasaklanıyor, vicdan, din ve düşünce özgürlüğü ihlal ediliyor. Yani tüm baskı araçları kullanılıyor… Ancak İslam dünyası artık böyle bir politikaya karşı bağışıklık kazandı. Umarım Müslümanlar kendi kimliklerini korumaya devam eder. Bu (izlediği politika) Rusya için bir tehdit. Bu yüzden yeni modern Rusya’nın dağılmasının özellikle Müslümanlarla (ihtilaftan) başlayacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Rusya’nın Kırım Hanlığının işgalinden beri (1783) Kırım’daki Müslümanlara baskı uygulamaya başladığını ifade eden Müftü, “Ukrayna ve Kırım Hanlığını işgal ettikten sonra Rusya Kırım, Azak ve Karadeniz bölgelerinde yaşayan Müslümanlara karşı baskı uygulamaya başlamıştı. Müslüman olan Kırım Tatarları neredeyse asimile olmadığı için, milli ve dini kimliklerini korudukları için Rusya 15. yüzyıldan beri Müslümanlara karşı kullandıkları yöntemlerle Kırım’daki Müslümanları yenemeyeceğini anladı.” diye kaydetti.

Yüzyıllar boyunca var olan Kırım Hanlığının “çok güçlü bir dini bileşene” sahip olduğunu belirten İsmagilov, “Kırım aslında Avrupa’nın bilimsel bir Müslüman bölgesiydi, yarımadada çok sayıda şeyh, bilgin ve hafız vardı. Kırım’da dini hayat sosyal hayattan ayrı değildi, yarımada Avrupa’daki İslamın kalesiydi, bu yüzden Rusya baskıları kullanarak Müslümanları Kırım’ı terk etmeye zorladı. Türkiye ve Karadeniz bölgesindeki diğer ülkelerde kendi dini ve milli kimliklerini korumak isteyen büyük Kırım Tatar toplulukları oluştu” açıklamasında bulundu.

İstediği sonucu alamayan Rusya’nın daha sonra Kırım Tatarlarının kültürel ve dini liderlerini yok etmeye başladığını belirten İsmagilov, Kırım Tatar halkı meselesini kökten çözme girişiminin bu çerçevede 1944 yılında Stalin tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Kırım Tatarlarının Kırım’da yine organize bir topluluk haline geldiğini kaydeden Müftü, “Kırım Tatarları, Rusya ve Rus ideolojisi tarafından kontrol edilemeyen organize bir topluluktur. Bu yüzden şu an Kırım’daki Müslümanlara karşı yeniden baskılar, tutuklamalar, hapis cezaları, kendi dini liderlerini dayatma ve Rus Çarlığı zamanında Yekaterina (II. Katerina) tarafından uygulanan yöntemler kullanılıyor.” dedi.