Rusya'nın Çin'e belge sızdırdığı iddiasıyla vatana ihanetten suçlanan Rus bilim insanı hayatını kaybetti

Güncel
Manas
04 Temmuz 2022, 20:00
Manas
04 Temmuz 2022, 20:00

Rus bilim insanı Dmitriy Kolker, önceki gün Çin devleti ile iş birliği yaptığı iddiasıyla vatana ihanetle suçlandı. Bu sebeple gözaltına alınan Kolker, gözaltına alınmasından kısa bir süre sonra yaşamını yitirdi. Babasının ölümüyle ilgili konuşan Maksim Kolker, “FSB babamı öldürdü. Durumunun ne olduğunu bile bile hastaneden çıkardılar.” dedi.

Fizik ve Matematik Bilimleri doktoru, Rus bilim insanı 54 yaşındaki Dmitriy Kolker, 1-2 Temmuz 2022 gecesi 4’üncü evre kanser tedavisi gördüğü Novosibirsk’teki hastanede gözaltına alındı. Rus bilim insanına, Çin’e devlet sırlarını içeren verileri sağladığı suçlaması yöneltiliyordu. Rus bilim insanının ailesi, Kolker’ın ölümünden FSB’yi sorumlu tuttu.

Kırım İnsan Hakları Grubu: FSB görevlilerin Kırımlılara uyguladığı işkence  suçları cezasız kalıyor

MAKSİM KOLKER: BABAMI FSB ÖLDÜRDÜ

Hayatını kaybeden Rus bilim insanı, Dmitriy Kolker’in oğlu Maksim Kolker babasının ölümüyle ilgili FSB’yi sorumlu tutarak, “Babamı FSB öldürdü. Babamın sağlık durumunun ne durumda olduğunu bile bile hastaneden çıkardılar. Yakınlarımız ve akrabalarımız babamı tutuklu yargılandığı yerden çıkarmaya gayret gösterdik. En azından ilaç vermeye de izin verilmedi. Hatta bir avukatla bile görüşmesine izin verilmedi.” ifadesini kullandı.