Rusya'nın BM Büyükelçisi, Buça'daki katliamı inkar ederken pot kırdı!

Güncel
qha muhabir
05 Nisan 2022, 15:54
qha muhabir
05 Nisan 2022, 15:54

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vasiliy Nebenzya, düzenlediği basın toplantısında Rus ordusunun Buça’da yaptığı katliamı inkar etmeye çalışırken pot kırdı. Buça sokaklarındaki cesetlerin Rus askerleri gelmeden önce orada olmadığını söyleyen Rus Büyükelçi, ardından sözlerini düzeltmeye çalıştı.

Ukrayna’da 40 gündür saldırı ve işgal girişimlerine devam eden Rus ordusu, ülkede kadın, çocuk demeden sivilleri hedef almaya devam ediyor. Önceki gün, Kıyiv yakınlarındaki Buça ve Irpin’de Rus ordusunun çekilmesinin ardından ortaya çıkan vahşet tüm dünya kamuoyunun ilgisini bölgeye yöneltti. Zira, Buça sokakları cesetlerle doluydu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ilk belirlemelere göre, sadece Buça’da 300’e yakın insanın katliama maruz kaldığını bildirdi.

Rusya Federasyonu Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vasiliy Nebenzya, 4 Nisan 2022 tarihinde Birleşmiş Milletler’de düzenlenen basın toplantısında, işgalci Rus ordusunun Buça’da yaptığı katliamı inkar etmeye çalışırken pot kırdı. Rus birliklerinin Buça’dan geri çekilmesinin ardından kentte onlarca sivilin cesetlerinin yanı sıra bir de toplu mezar bulunmuş ve görüntüleri yayımlanmıştı.

RUS BÜYÜKELÇİ KONUŞURKEN POT KIRDI. DÜZELTMEYE ÇALIŞTI AMA…

Ukrayna’yı delil uydurmakla suçlayan Vasiliy Nebenzya, “Buça’da gördüğünüz şey … sokaklarda yatan cesetlerden bahsediyorum. Rus askerleri gelmeden önce orada yoktu… Aah, üzgünüm! Rus birliklerinin çıkışından önce…” ifadeleriyle cesetlerin rus askerleri tarafından öldürüldüğünü itiraf etmiş oldu.

Kırdığı potu düzeltmeye çalışan Rus Büyükelçi, durumu toparlayamadı. Rusya’nın BM Büyükelçisi Vasiliy Nebenzia, Rus askeri güçlerinin, Ukrayna’nın Buça kasabasındaki bir aylık işgali sırasında hiçbir sivilin zarar görmediğini ileri sürdü. Ukrayna’yı delil uydurmakla suçladı. Sahadan gelen veriler ise elbette ki, Rus Büyükelçiyi ve Rus devlet yetkililerinin açıklamalarını yalanlıyor.

Kremlin’den yalan rüzgarı: Peskov, Buça ile ilgili suçlamaları reddetti!

RUS ORDUSU KIYİV BÖLGESİNDE KATLİAM YAPTI

İnsan hakları kuruluşları ve haber ajansları, Buça’daki bu görüntüleri doğruladı. Kent, Rusların kontrolü altındayken sokaklarda günlerdir duran cesetlerin bulunduğunu açıkladı. Bilindiği gibi, ​​​​​​​Ukrayna’nın başkenti Kıyiv yakınlarındaki Buça şehrini Rus güçlerinden 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları ceset dolu bir şehirle karşılaşmıştı. Buça’daki cenaze hizmetleri çalışanı bu sabah yaptığı açıklamada yaklaşık 350 cesedi gömdüklerini ve hala gömülecek çok cesedinin bulunduğunu belirtti.