Rusya'nın Belgorod kentindeki petrol deposunda patlama

Güncel
Anife Bilal
01 Nisan 2022, 12:06
Anife Bilal
01 Nisan 2022, 12:06

Ukrayna sınırı yakınlarındaki Rusya’nın Belgorod kentinde bulunan petrol deposunda yangın meydana geldi. Rus yetkilileri, Ukrayna ordusuna ait iki helikopterin petrol deposuna saldırı düzenlediğini iddia etti.

Ukrayna sınırlarına 42 kilometre uzaklığında yer alan Rusya’nın Belgorod kentinde, bu sabah saatlerinde petrol deposunda yangın meydana geldi. Belgorod Bölgesi Valisi Vyaçeslav Gladkov, yaptığı açıklamada, “Depodaki yangın, alçak irtifada Rusya topraklarına giren Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait iki helikopterin düzenlediği saldırı sonucu meydana geldi” ifadelerini ileri sürdü. Ukrayna henüz Rusya’nın iddialarına ilişkin bir açıklama yapmadı.

UKRAYNA PROVOKASYON UYARISI YAPMIŞTI!

Daha önce Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus yetkililerin “uzun ve yorucu bir savaşa devam etme” kararını haklı çıkarmak için kendi topraklarında provokasyonlara başvurabilecekleri konusunda uyarmıştı. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada, “Bu, Rus yetkililerine sıkıyönetim ilan etmek ve genel seferberlik başlatma kararı almak için gerekçe sağlayacak.” denildi.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI KARALAMA KAMPANYASINA DEVAM EDİYOR

Birkaç gün önce Belgorod bölgesinde Krasny Oktyabr köyü yakınlarında patlamalar meydana geldi. Rus propaganda haber ajansı TASS, Ukrayna topraklarından atılan top mermilerin mühimmat deposuna isabet ettiğini iddia etmişti. Ancak daha sonra Rus yetkilileri bu bilgiyi yalanlayarak mühimmat deposunda meydana gelen patlamaların güvenlik kurallarının ihmali nedeniyle meydana geldiğini açıkladı.