Rusya'nın başlattığı savaş nedeniyle 12 milyon Ukraynalı yerinden oldu!

Güncel
Anife Bilal
21 Mart 2022, 13:33
Anife Bilal
21 Mart 2022, 13:33

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle 25 gün içinde yaklaşık 12 milyon kişinin yerinden edildiğini bildirdi. Podolyak, “Rusya milyonlarca insanın hayatını mahvediyor. Bu hala küresel bir insani felaket değil mi?” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle 3 milyondan fazla Ukrayna vatandaşının yurt dışına sığındığı ve yaklaşık 12 milyon insanın yerinden edildiğini kaydetti. Konuya ilişkin açıklama yapan Podolyak, “3 milyondan fazla Ukrayna vatandaşı Avrupa ülkelerine sığındı. Toplamda savaş nedeniyle evlerini, işlerini terk eden insanların sayısı: 11-12 milyon. Bu sayıyı bir düşünün. Rusya milyonlarca insanın hayatını mahvediyor. Bu hala küresel bir insani felaket değil mi?” diye kaydetti.

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler, Rus saldırılarından dolayı yaklaşık 3 milyon Ukrayna vatandaşının ülkeyi terk ettiğini duyurdu.