Rusya’nın başlattığı savaş 71 milyon insanı yoksulluğa sürükledi

Ekonomi
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Temmuz 2022, 18:50
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Temmuz 2022, 18:50

Rusya’nın Ukrayna’daki saldırıları ve işgali nedeni ile artan gıda ve enerji fiyatları dünya çapında milyonlarca insanı zarara uğrattı. Birleşmiş Milletlerin (BM) raporuna göre, 71 milyondan fazla insanın yoksulluk yaşadığı belirtildi.  Savaştan üç ay sonra  51,6 milyon insanın yoksulluğa itildi. İnsanların günde 1,90 dolardan daha düşük gelirle geçindiği tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının(UNDP) hazırladığı rapora göre, Rusya’nın başlattığı savaş dolayısıyla artan gıda ve enerji fiyatlarını dünya genelinde 71 milyondan fazla insanın yoksulluğuna sebebiyet verdi. UNDP, savaş sürecinin ilk üç ayında girilen verilere göre yoksulluğa düşen insan sayısının 51,6 milyondan daha fazla olduğunu ve günlüğü 1,90 dolardan daha az  bir gelirle geçindikleri bilgisini verdi. Bu kapsamda, dünya nüfusunun yüzde 9’u yoksulluğa düştüğü kaydedildi.

İHRAÇ EDİLEMEYEN TAHILIN FİYATLARI ARTIŞ GÖSTERDİ

Rusya’nın başlattığı ve hala devam eden savaş sonucunda kendisine uygulanan yaptırımlardan dolayı yakıt, buğday, şeker, yağ gibi temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatı arttı. Rusya tarafından alıkonulan limanlar ve bu yüzden düşük gelirli ülkelere tahıl ihraç edememesi fiyatların daha da yükselmesi milyonların yoksulluğa düşmesine sebep oldu. Bilindiği üzere, Ukrayna tahıl ihracatında dünyada ikinci sırada yer alıyor.

RUSYA UKRAYNA’YA BAŞLATTIĞI SAVAŞI SÜRDÜRÜYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.
Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.