Rusya'nın Balkanlardaki yeni marifeti: Sırbistan'ı karıştıran casusluk skandalı!

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
23 Kasım 2019, 21:34
Mehmet Berk Yaltırık
23 Kasım 2019, 21:34

Sırbistan’da gündem bu hafta gerçekleşen Rus casus skandalıyla çalkalanıyor. Olay Rusya’nın Balkanlar’da casusluk operasyonu yapmakla suçlandığı en son dava olarak nitelendiriliyor.

Balkan Insight’ta Sinisa Jakov Marovic, kaleme aldığı “Balkan States No Strangers to Russian Spy Games” (Balkan Devletleri Rus Casusluk Oyunlarına Yabancı Değil) başlıklı makalesinde, Sırbistan’ı karıştıran Rus casusluk skandalından bahsetti.

İLK DEĞİL, SON DA OLMAYACAK!

Maroviç makalesinde, “Bir gizli toplantı, çanta değiş tokuşu, zarfın içinde nakit para: Bu hafta Sırp ordusunu hedef alan bir casusluk operasyonunda Rusya bu kez suçüstü yakalanmış gibi görünüyor. (Serbia Documented Russian Espionage Effort, President says-Cumhurbaşkanı açıkladı: Sırbistan, Rusya’nın Casusluk Çabalarını Belgeledi) “Jüri”, skandalın Rusya ile Balkanlar arasındaki en yakın müttefiki arasındaki ilişkileri ne kadar sarstığına bağlı olarak hala devam ediyor. Ancak kesin olan bir şey var – bölgedeki ilk Rus casusluk vakası değil, son olması da muhtemel değil” ifadelerinde bulunarak tek tek Balkanlardaki Rus istihbarat operasyonlarını aktardı.

RUSYA İLE İLİŞKİLER GÖZDEN GEÇİRİLİYOR

Maja Zivanovic de yine Balkan Insight’ta “Spy Scandal Tests Russian-Serbian ‘Special Relationship’” (Casusluk Skandalı Rus-Sırp ‘Özel İlişki’sini Test Ediyor) başlıklı makalesinde, Sırbistan’daki aleni bir Rus casus operasyonunun teşhir edilmesinin, Belgrad’ın Batı ile daha fazla bütünleşmeye devam etmesi ve Rus-Sırp “özel ilişki”sinin sürdürülebilirliği hakkında yeni sorulara sebep olduğu yorumunda bulundu.

RUS İSTİHBARATINDAN, SIRP SUBAYINA BİR ÇANTA DOLUSU PARA!

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, 21 Kasım 2019’da yaptığı açıklamada, Rusya’nın Sırbistan büyükelçisine, bir Rus diplomatın Sırp ordusu subaylarından biriyle nakit paraların el değiştirdiği bir dizi “komplo teorisi” gerçekleştirdiğinin ortaya çıktığını söyleyerek “Niye?” sorusunu yöneltti.

Vuciç, söz konusu şahıslardan birinin Sırp ordusundan emekli bir yarbay olduğunu söyleyerek sadece baş harflerini (Z. K.) açıkladı. Cumhurbaşkanı, YouTube’da yayımlanan bir videoda görünen toplantının 24 Aralık 2018’de Belgrad’ın Zemun semtinde gerçekleştiğini söyledi. Sırbistan’ın Rus diplomat Georgiy Kleban’ın Sırp Silahlı Kuvvetleri üyeleriyle temaslarının fotoğraf, video ve ses kayıtlarına sahip olduğu söyleyen Cumhurbaşkanı Vucic, basın toplantısında Kleban’ın artık Belgrad’da bulunmadığını bildirdi.

SIRBİSTAN, RUSYA İLE İLİŞKİLERİNİ SORGULAMA NOKTASINA MI GELDİ?

Medya organlarında bu skandalın eski bir aşırı milliyetçi olan, aynı zamanda Avrupa Birliği üyeliğini sürdürürken, Kosova’nın çetrefilli meselesiyle ilgili Sırbistan’a verdiği desteğe dayanıp Ortodoks Hristiyan Rusya’yla ilişkilerini derinleştirmeye çalışan Vucic’i ilginç bir noktaya getirdiğine dair yorumlar söz konusu.

Açıklamanın yapıldığı gün, Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov, gerçekte ne olduğunun hala net olmadığını öne sürerek Moskova’nın Balkanlardaki en yakın müttefiki arasındaki ilişkilere zarar vermeyeceğinden emin olduğunu iddia etti.

RUS DİPLOMATTAN, SIRP SUBAYLARA ÇANTA ÇANTA PARA!

Cumhurbaşkanı Vucic, Kleban’ın 10 kez Sırbistan Silahlı Kuvvetlerinden “üç komplo kaynağı” ile temasa geçtiğinin belirlendiğini ve diplomatın üç toplantıda Sırp ordusunun üyelerine para teslim ettiğini bildirdi.

Bununla birlikte Vucic konuşmasında, Sırbistan’ın Rusya’ya, Batı’nın destekleyerek 2008’de bağımsızlık ilan eden Kosova’nın Rusya’nın Güvenlik Konseyi’nin yetkisini elinde bulundurması dolayısıyla Birleşmiş Milletler’de oturmasını engellemesi hususundaki desteğinden dolayı da teşekkür etti. Ancak Vucic, 21 Kasım 2019 sabahında Rusya Büyükelçisi Aleksandr Bocan Harçenko ile görüştüğü zaman tek bir sorusu olduğunu söyledi: “Neden?”

SKANDALA YOL AÇAN RUS DİPLOMAT: İLİŞKİLER BOZULMAZ

Bocan Harçenko, 21 Kasım 2019’da Sırp devlet kanalı RTS’ye konuyla ilgili verdiği demeçte, “skandal öyküleri ve (parayla subay angaje etme) iddialarının Sırbistan-Rusya ilişkilerine zarar veremeyeceğini” iddia etti.