Rusya, NATO ile ipleri kopardı!

Güncel
_QHA Ankara
15 Nisan 2019, 22:13
_QHA Ankara
15 Nisan 2019, 22:13

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Rusya ile NATO arasındaki askeri ve sivil alanlardaki tüm iş birliğinin kesildiğini açıklayarak, “NATO, Rusya ile olumlu politika sürdürmekten uzaklaştı” dedi.

“NATO ÜLKELERİNİN ASKERİ ALTYAPILARI GÜÇLENDİRİLDİ”

Rus propaganda medyalarından birine konuşan Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Rusya ve NATO arasında birçok konuda fikir ayrılığı bulunduğuna işaret ederek, Rusya ile NATO arasında diyaloğun kopmasına sebep olan en büyük gerekçenin ise uluslararası kuralların ihlali, NATO’nun Rusya sınırlarına ilerlemesi ve NATO üyesi ülkelerin askeri altyapılarını güçlendirmesi olduğunu ileri sürdü.

NATO ülkelerinin geçen yılki harcamalarının 22 milyar doları aştığını dile getiren Gruşko, “İlişkilerin normal çalışmalarının durdurulması kararı verildi. Artık Avrupa’da güvenliğin sağlanmasının koşulu Rusya ile NATO ilişkilerine bağlı” dedi. Gruşko, Rusya ile NATO arasındaki askeri ve sivil alanlardaki tüm iş birliğinin kesildiğini ifade etti.

Rusya’nın 2000’lerden itibaren Gürcistan ve Ukrayna’da imza attığı sınır ihlalleriyle birlikte Avrupa sınırlarında yeni askeri birlikler oluşturduğu ve işgal altında tuttuğu Kırım yarımadasını silahlandırdığı biliniyor.