Rusya Merkez Seçim Komisyonu: Muhalefet temsilcilerinin seçim yasağı devam edecek

08 Ağustos 2019, 15:42

Rusya’da Merkez Seçim Komisyonu, 8 Eylül 2019’da Moskova’daki yerel seçimlere katılmak isteyen muhalif adaylara konulan yasağın devam edeceğini duyurdu.

Muhalif isimlerin yerel seçimlere katılabilmesi için Moskova’da düzenlenen protestolarca binlerce Rus vatandaşı gözaltına alınmış, polis eylemcilere aşırı şiddet uygulamıştı.

Rus yönetimi aktivistler Lyubov Sobol, Dmitry Gudkov ve Elena Rusakova’nın itirazını kabul etmediğini duyurarak bu isimlerin seçimlerde aday olamayacağını bildirdi. Merkez Seçim Komisyonu yerel seçimlere katılmak isteyen muhalif isimlerin aday olmak için gerekli sayıda gerçek imza toplayamadıklarını iddia etmişti.

Kararla ilgili açıklamalarda bulunan ve hapisteki Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’a yakın isimlerden Leonid Volkov, protestoların artarak 10 Ağustos 2019’da da devam edeceğini, başkent Moskova dışında başka şehirlerde de yürüyüşler gerçekleştirileceğini söyledi.

Levada Centre tarafından yapılan bir ankete göre Moskovalıların yüzde 37’sinin protestolara “olumlu” gözle baktığı bilinirken, şehir sakinlerinin yüzde 27’sinin protestoları “olumsuz” olarak değerlendirdiği biliniyor.

Rus baskısı
Rusya
Rusya Merkez Seçim Kurulu
Bunlara da bakın: