Rusya, Mariupol'de işlediği savaş suçlarını gizlemeye çalışıyor

Güncel
Anife Bilal
02 Mayıs 2022, 19:46
Anife Bilal
02 Mayıs 2022, 19:46

Rusya, Ukrayna’nın Mariupol kenti ve diğer yerleşim yerlerinde işlediği savaş suçlarını gizleme çalışmalarını devam ettiriyor. Mariupol Belediyesi, Rus işgalcilerin enkazlar altından çıkardığı cesetleri kamyonlara yükleyerek bilinmeyen bir yere götürdüklerini bildirdi.

Mariupol Belediyesi, Rus işgal güçlerinin iki aydır kuşatma altında tutarak bombalamaya devam ettiği Mariupol kentinde işlediği katliamın izlerini gizlemeye çalıştığını bildirdi. Belediye yaptığı açıklamada, “İlk önce işgalciler insani yardım getiriyorlar sonra ise aynı kamyonlara enkazların altından çıkardıkları cesetleri yükleyip bilinmeyen bir yere götürüyorlar… Dünyanın Rusya’nın Mariupol’un sivil nüfusuna ve tüm Ukrayna’ya karşı işlediği savaş suçlarını bilmesi gerekiyor.” denildi.

RUSYA, MARİUPOL KENTİNİ KUŞATMA ALTINDA TUTUYOR! 

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı topyekun işgal girişiminden en çok Ukrayna’nın güneyindeki Mariupol kenti zarar görüyor. İşgalci Rus işgal güçleri, bir buçuk aydır kenti havadan bombalıyor ayrıca kente insani yardımın getirilmesini engelliyor. Şehirden tahliye olmak isteyenler, işgalci Rus ordusu tarafından ya engelleniyor ya da zorla Rusya şehirlerine giden sözde koridorlara yönlendiriliyor. Mariupol Belediye Başkanı Vadım Boyçenko, iki aydır kuşatma altında bulunan kentte hayatını kaybeden sivillerin sayısının 20 bini aştığını açıklamıştı.