Rusya, Mariupol Azak Denizcilik Enstitüsü öğrencilerini işgal altındaki Kırım'da eğitim görmeye zorluyor!

Eğitim
Manas
11 Temmuz 2022, 16:24
Manas
11 Temmuz 2022, 16:24

Rus işgal güçlerinin bulunduğu Ukrayna Mariupol’deki Azak Denizcilik Enstitüsü öğrencileri, Rus işgali altındaki Kırım’daki Akyar’daki (Sivastopol) bir üniversiteye transfer edildi. Sözde Akyar (Sivastopol) Devlet Üniversitesi Rektörü Vasiliy Neçayev, konuyla ilgili üniversite binasının onarıma ihtiyacı olduğunu bahane ettiği aktarıldı. 

Kremlin kontrolündeki Rus medyasından 11 Temmuz 2022 tarihinde aktarılan bilgilere göre, Mariupol’deki Azak Denizcilik Enstitüsü öğrencileri, 2014 yılından bu yana işgal altında olan Kırım Yarımadasının Akyar (Sivastopol) bölgesine eğitim almaya zorlanıyor.

Азовський морський музей у Маріуполі

İŞGALCİLER, AZAK DENİZCİLİK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNİ, SÖZDE SEVASTOPOL ÜNİVERSİTESİNE TRANSFER EDİYOR

Kırım’ın işgalci yönetiminin kontrolündeki Sözde Sivastopol Devlet Üniversitesi Rektörü Vasiliy Neçayev, Rus ordusunun yerle bir ettiği Mariupol’deki üniversite binasının onarıma ihtiyacını olduğunu itiraf etti. Neçayev, “Ukrayna Yüksek Ulusal Üniversitesi “Odesa Denizcilik Akademisi’nin bir şubesi, denizcilik uzmanları yetiştiren okul, Mariupol’de eğitim veriyordu. Bu şubenin yönetimi, onları denetleyecek bir Rus üniversitesi belirleme talebiyle Eğitim ve Bilim Bakanlığı’na başvurdu ve bizimle iş birliği yapmaları önerildi. Şimdi ise, Azak Denizcilik Enstitüsü öğrencilerini ve öğretmenlerini geçici olarak götüreceğiz. ifadesini kullandı.

Daha önce işgalciler, Azak Denizcilik Akademisinin, Mariupol’de çalışmaya devam ettiğini ve yeni akademik yıl için öğrenci alımının başladığını ifade etti.