Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov: Rezervlerin 300 milyar dolarını kullanamıyoruz

Ekonomi
qha muhabir
14 Mart 2022, 20:33
qha muhabir
14 Mart 2022, 20:33

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Batı ülkelerinin yaptırımlarından dolayı Rusya’nın rezervlerini kullanamadıklarını, erişimin kısıtlandığını söyledi.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rus devlet kanalı Rossiya-1’e 13 Mart 2022 tarihinde açıklamalarda bulunarak Rusya’nın toplam 640 milyar dolar rezerve sahipken, “Şimdi rezervlerin 300 milyar dolarını kullanamıyoruz. Rezervin bir kısmı da Çin’de ve Batı şimdi Çin’e bu rezerve erişimimizi kısıtlaması için baskı yapıyor” dedi.

Ülkesinin saldırgan politikasından dolayı Batı’nın yaptırımlarından yakınan Siluanov, Çin ile işbirliği yapacaklarını kaydetti. Siluoanov, “Batılı pazarlar kapandığı için Çin ile işbirliğinin katlanarak artacağını düşünüyorum” diye kaydetti.

Siluanov, daha önce 10 Mart’ta yaptığı açıklamada, ülkesinin rezervlerine tekrar erişememesi halinde dış borçlarını rubleyle ödeyeceklerini söylemişti. Ancak Rus rublesi değer kaybetmeye devam ediyor.

ŞEVÇENKO: RUSYA SAVAŞ YÜZÜNDEN YOL AÇTIĞI ZARARI ÖDEMELİ

Ukrayna Merkez Bankası Başkanı Kırılo Şevçenko, da 10 Mart’ta bu konuya ilişkin açıklama yapmıştı.

Şevçenko, Rusya’nın Uluslararası Para Fonuna (IMF) olan erişiminin kesilmesi ve kart ödemelerinin sona erdirilmesi gibi Rusya’ya yeni yaptırımların getirilmesi gerektiğini dile getirdi. Şevçenko, yaptırımların ertelenmesinin “daha fazla çocuğun ve vatandaşın hayatını kaybetmesine” yol açtığını aktardı.

Şevçenko’ya göre, Rusya eninde sonunda savaş yüzünden yol açtığı zararın bedelini ödemeli. Şevçenko, “Çok yüksek meblağlara ihtiyacımız olacak. Uluslararası organizasyonların kredileri ve ödenekleri ile bu sağlanabilir, başka ülkelerin direkt yardımlarıyla da. Ancak bunun büyük bir kısmı, saldırgan ülke tarafından karşılanmalı, buna müttefik ülkelerdeki şu an dondurulmuş olan fonlar da dahil” dedi.