Rusya lideri Putin, Ukrayna'da başarılara imza atan Türk hava savunma sistemi Bayraktar TB2'ye göz dikti!

Güvenlik
Filiz
27 Temmuz 2022, 10:35
Filiz
27 Temmuz 2022, 10:35

Rus saldırıları altındaki Ukrayna, Türk hava savunma sistemi Bayraktar ile saldırıları püskürtüyor. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türk hava savunma şirketi Baykar Teknoloji’nin İHA ve SİHA’lara yoğun ilgi gösterdiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, pek çok dünya ülkesinin Bayraktar TB2’yi talep ettiğini de vurguladı.   

Rusya, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik saldırılarını sürdürürken, sivilleri hedef almaya devam ediyor. Ukrayna cephesinde savunma hattında başarılara imza atan Türk hava savunma şirketi Baykar Teknoloji ise, adını tüm dünyaya duyuruyor.

Savaşın başından bu yana arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye, Ukrayna ve Rusya liderleri ve yetkilileriyle görüşmeler yapıyor. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Temmuz 2022’de yaptığı AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında Türk hava savunma şirketi Baykar Teknoloji üretimlerinden Bayraktar İHA (İnsansız Hava Aracı), SİHA’ya (Silahlı İnsansız Hava Aracı) talep olduğunu dile getirdi.

PUTİN, BAYRAKTAR’A GÖZ DİKTİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başarılarıyla kendinden söz ettiren Bayraktar TB2’ye talebinin olduğunu açıkladı. Erdoğan, Putin’in Türkiye ile Bayraktar hususunda ortak bir çalışma yapmak istediğini belirtti.

Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar ise geçen günlerde CNN International’a yaptığı açıklamalarda, Bayraktar’ı Rusya’ya “asla satmayacağını” duyurmuştu.  

BAYRAKTAR TB2’YE DÜNYADA YOĞUN İLGİ

Öte yandan Erdoğan, pek çok dünya ülkesinin Bayraktar’a yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayarak, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Baykar fabrikasının kendi topraklarında kurulmasını talep ettiğini açıkladı.