Rusya'nın hedefi Libya petrolleri mi?

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Mart 2020, 15:43
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Mart 2020, 15:43

Rusya’nın, Libya’nın devrik lideri Kaddafi’nin varisi Seyfülislam Kaddafi’yi ülkenin başına getirerek Kaddafi rejimini tekrar diriltme girişiminde bulunduğu iddia ediliyor. Kremlin’e yakın Rus güvenlik şirketi Wagner grubunun, Kaddafi’nin oğlu Kaddafi ile ülkenin başına yeniden geçmesi için görüştüğü ve Hafter’e siyasi danışmanlık yaptığı öne sürüldü.

WAGNER YİNE İŞİNİN BAŞINDA

Kırım’ın yasa dışı ilhakı ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı gruplara Rusya’nın desteğine ilişkin ismi sıkça duyulan Wagner Şirketi, Halife Hafter güçlerine destek için gönderdiği yaklaşık 1400 paralı askeriyle Trablus’un sıcak cephe hatlarındaki çatışmalara katıldı.

ABD merkezli Bloomberg’in haberine göre, Wagner için çalışan iki Rus ajanı, başkent Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükûmeti (UMH) tarafından geçen yıl yakalandı. Yakalanan Rus ajanlara ait taşınabilir disk içindeki belgelere göre, Rus ajanlar, Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından aranan oğlu Seyfülislam Kaddafi ile üç kez görüşme gerçekleştirdi.

“SEYFÜLİSLAM, KADDAFİ’NİN BATILI ÜLKELERE FİNANSAL DESTEĞİNİ KOZ OLARAK KULLANIYOR” İDDİASI

Bu görüşmelerden birinde, Seyfülislam Kaddafi’nin, “babasının Batı ülkelerinin seçim kampanyalarına finansal yardımda bulunduğuna ilişkin çok sayıda belgeyi” Rus ajanlara Batılı ülkelere karşı koz olarak sunduğu paylaşıldı.

RUSYA TARAFINDAN KADDAFİ’NİN OĞLU “YÜKSELEN AKTÖR” OLARAK GÖSTERİLECEK

Seyfülislam Kaddafi’nin bir görüşmesine, bir Rus seçim kampanyası danışmanının da katıldığı kaydedilirken, Rusya’nın olası bir seçimde Kaddafi’nin oğlunu ülkede yükselen bir aktör olarak öne çıkarmayı hedeflediği aktarıldı.

Rusya’nın gizli bir şekilde Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi’yi ülkenin başına getirerek Kaddafi rejimini tekrar kurma girişiminde bulunduğu iddiaları pekiştirildi.

RUSYA, GÖZDE PETROL REZERVLERİ OLAN LİBYA’YLA NEDEN İLGİLİ?

Bloomberg Medya’da yer alan “Kaddafi rejimini geri getirmeyi amaçlayan Rus planı nasıl geri tepti?” başlıklı haberde, 2019 yılı nisan ayında iki Rus ajanının Kaddafi’nin oğlu ile yaptığı görüşmenin kayıtlarına yer verildi.

Haberde, iki Rus ajanının Trablus’ta tutuklanmasından sonra ele geçirilen kayıtların, Rusya’nın Kaddafi’nin oğlu üzerinden Kuzey Afrika’da en fazla petrol rezervi bulunan ülkelerden Libya üzerinde nüfuz yaratma çabalarına ışık tuttuğu vurgulandı.

RUS AJANLARI “SEÇİM DANIŞMANI” SIFATIYLA SAHNEDE

Rus ajanlarının “seçim danışmanı” sıfatıyla Libya’da Kaddafi rejimini geri getirmek için plan ve çalışmalar yaptığı belirtilen haberde, “Rusya’nın ülkede yaptığı anketlerde yıllar süren iç savaştan sonra eski rejim için güçlü bir nostalji bulunduğunu ve Seyfülislam’ın da Libya’nın en popüler siyasetçileri arasında olduğunu gösterdi.” ifadelerine yer verildi.

Haberde, Seyfülislam Kaddafi’ye yatırım yapılması önerisinin de “Putin’in şefi” olarak bilinen ve Libya’da Hafter saflarında paralı asker savaştıran Wagner özel güvenlik şirketinin patronu Yevgeny Prigozhin’den geldiği bilgisi kaydedildi.

İlgili toplantıların birinde Ruslar tarafından Seyfülislam’a “Libya’nın Yeniden Canlanması Stratejisi” başlıklı slayt gösterisi yapıldığı belirtilen haberde, Seyfülislam’ın yeni bir hükümette rol alması için aday olması ya da bir lideri desteklemesi konusunda atması gereken adımların anlatıldığı kaydedildi.

2 RUS CASUS TRABLUS HAVALİMANINDA MI TUTULDU?

Haberde, Seyfülislam’ın yardımcısının Rus danışmanlarla görüşüldüğünü teyit ettiği belirtilirken, söz konusu iki Rus’un da casusluk ve Libya’daki seçimlere müdahale suçlamalarıyla halen Trablus’un Mitiga havaalanındaki bir hapishanede tutulduğu belirtildi.