Rusya Komünist Partisinin İrkutsk Şubesinden, Putin ve Medvedev'e istifa çağrısı

14 Aralık 2019, 22:57

Rusya Federasyonu Komünist Partisinin İrkutsk Bölge Şubesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Dmitriy Medvedev yönetimindeki hükûmetin istifa etmesi çağrısında bulundu.

Radio Svoboda’nın aktardığına göre söz konusu açıklama, Irkutsk bölgesi Valisi, Komünist Partisi temsilcisi Sergey Levçenko’nun görevden alınmasına karşı yayımlandı.

Levçenko’nun görevden alınması 12 Aralık 2019 tarihinde belli oldu. Kremlin tarafından Valinin kendi isteğiyle görevden ayrılması bildirildi.

RUSYA’NIN FARKLI ŞEHİRLERİNE PROTESTO ÇAĞRISI

Rusya Federasyonu Komünist Partisinin açıklamasında federal merkezin valiyi görevden ayrılması için zorladığı bildirdi. Valinin görevden alınmasını ise “Levçenko’nun görevden alınmasına yönelik Kremlin’in iğrenç özel operasyonu” olarak adlandırdı.

Levçenko, bölge sakinlerine seslenerek, “Irkutsk bölgesi için görevden ayrılmasının sakinler için daha iyi olacağını” bildirdi. Ayrıca, son zamanlarda medyada “kendisine çok çamur atıldığını” belirten Levçenko, Putin ve Kremlin’i tarafına uygulanan baskılardan dolayı suçlamadı.

Ayrıca 14 Aralık 2019 tarihinde komünistlerin Rusya’nın farklı şehirlerinde “Emekçi halkın hakları için! Yolun değişmesi ve enformasyon terörüne karşı!” sloganları altında protestolar gerçekleştirmeye planladıkları ifade edildi.

Irkutsk
protesto
Rusya Federasyonu Komünist Partisi
Sergey Levçenko
Bunlara da bakın: