Rusya Kırım'ı 236 yıl önce ilk kez bugün işgal etti!

Haberler
_QHA Ankara
19 Nisan 2019, 16:00
_QHA Ankara
19 Nisan 2019, 16:00

Kırım’ın Rusya tarafından ilk kez işgal edilişinin üzerinden tam 236 yıl geçti.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi Kırım Hanlığı’nın ve Kırım Tatar halkının tarihine Rusya’nın ve 2. Katerina’nın (Yekaterina) agresif kolonileştirme politikası sonucunda devletin çöktüğü ve bağımsızlığın kaybedildiği dönem olarak tarihe geçti. Bu kara tarih Kırım Tatar halkının en büyük trajedilerinden biri olarak hafızalardaki yerini günümüzde de koruyor.

Kırım tarihini araştıran uzmanlar Rusya’nın, Kırım’ı işgal etmesinin yanı sıra burayı kültürel ve ekonomik olarak asırlara uzanan sömürüsünü de ortaya koyuyor.

KIRIM TATARLARININ SİYASİ KURUMLARI ORTADAN KALDIRILDI

İşgal Kırım Tatar halkının maddi değerlerini ortadan kaldırdı. Ruslar en itibarlı şahısları seçip yok ettiler, en verimli toprakları gasp ettiler. Kırım Tatarlarının siyasi kurumları ortadan kaldırılarak Kırım Tatar toplumunun geleneksel dini ve yerel özyönetim organları lağvedildi.

GÖÇ VE ASİMİLASYON

Kırım Tatarları için en büyük facia ise Kırım’dan dışarıya itilmeye başlamaları oldu. İşgalciler Kırım’a Rusya’dan ve başka ülkelerden göçmenler yerleştirmeye başlayarak yarımadanın sosyo-kültürel yapısını tahrip ettiler.

OSMANLI TOPRAKLARINA GÖÇ

Tarihi verilere göre 1783-1793 yılları arasında Kırım Tatarlarından 380 bin hektardan fazla verimli toprak işgalcilerce gasp edildi. Bu topraklar, Grigoriy Potyomkin’in sekreteri Popov ve Kont Bezborodko başta olmak üzere Rus burjuva kesimine ve memurlara dağıtıldı.

1778 yılında Kırım’ın toplam nüfusunu 527 bin kişi oluşturuyordu. Bu nüfusun 500 bini (yüzde 95) Kırım Tatarları idi. 1776-1795 yılları arasında 300 binden fazla Kırım Tatarı veba salgını ve işgal koşullarında hayatını kaybederken sağ kalanlar ise Osmanlı İmparatorluğuna sığındı.