"Rusya, Kırım ve Donbas'ta işlediği suçların sorumluluğundan kaçamayacak"

Güncel
Elvina Khalilova
13 Eylül 2020, 18:11
Elvina Khalilova
13 Eylül 2020, 18:11

Ukrayna Başsavcı Yardımcısı Gündüz Mamedov, Rusya’nın, işgal ettiği Kırım’da ve Donbas’ta işlediği suçların sorumluluğundan kaçamayacağını belirtti.

Mamedov, 12 Eylül 2020 tarihinde Radio Free Europe medya servisine yaptığı açıklamada, Rusya’nın Uluslararası Ceza Divanı Roma Statüsü’nden çekilmesine ve artık kararlarına uymak zorunda olmamasına rağmen, özellikle yaptırımlar olmak üzere baskı uygulanabilecek başka mekanizmalar bulunduğunu belirtti.

“SUÇLULAR SORUMLULUKTAN SONSUZA KADAR KAÇAMAZ”

Rusya’nın er ya da geç, işlediği suçlar için cevap vereceğini vurgulayan Memedov, “Hiçbir şey sonsuza dek sürmez. Uluslararası mahkemelerin yargı yetkisini kabul etmeyen devletlerin politikaları da dahil.  Ayrıca uluslararası savaş suçları işleyenleri kapsayacak devlete karşı uluslararası yaptırımların güçlendirileceğini belirtmek istiyorum.  Suçlular sorumluluktan sonsuza kadar kaçamaz. Uluslararası hukukun ve uluslararası toplumun ortak eyleminin sonuçlarının başarılı olacağına inanıyorum. Er ya da geç Rusya, işlediği suçlar için cevap verecektir.” dedi. 

Bilindiği gibi Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, yakın zamanda Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da insan hakları ve yarımadanın askerileştirmesi ile ilgili güncellenmiş kararların, değerlendirilmek üzere Birleşmiş Milletlere (BM) sunulacağını açıkladı.