Rusya, Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne katılacağını açıklayan ülkelere baskı uyguluyor

Haberler
Anife Bilal
04 Ağustos 2021, 12:38
Anife Bilal
04 Ağustos 2021, 12:38

23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek olan Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne 29 ülkenin katılım göstermesi bekleniyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’in sözcüsü Sergiy Nikiforov, Rusya’nın Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne katılacağını açıklayan ülkelere baskı uyguladığını bildirdi.

Ukrayna’nın organize ettiği Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne katılacaklarını açıklayan ülkeler, Rusya’nın baskısına uğruyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’in sözcüsü Sergiy Nikiforov, bu nedenle bazı ülkelerin zirveye katılacakları konusunda açıklama yapmak istemediğini belirtti. Nikiforov, “Yüzde yüz Kırım Platformu’na katılacağını açıklayan her bir ülkenin Rusya tarafından ya diplomatik ya da belki Rus özel servislerin baskısına uğramaya başladığını anlamak gerekiyor. Bazı ülkeler baskıyı görmezden gelebiliyor bazıları gelemiyor. Bu nedenle bazıları Kırım Platformu’na katılımlarını gizli tutarken, bazıları açıkça katılacaklarını bildiriyor. Kırım Platformu Açılış Zirvesi yakın zamanda düzenlenecek ve biz hangi ülkenin hangi düzeyde katılacağını göreceğiz.” dedi.

ZİRVEYE 29 ÜLKE KATILIYOR

Daha önce, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kırım Platformunun amacının Rus işgali altında bulunan Kırım’ın Ukrayna egemenliği altına geri döndürülmesi olduğunu ifade etti. Zelenskıy, toplamda 29 ülkenin zirveye katılacağını bildirdi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.