Rusya, Kırım işgalini meşrulaştırma peşinde: Şimdi de Azerbaycan Meclis Başkanını davet ettiler!

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
12 Nisan 2019, 21:54
Mehmet Berk Yaltırık
12 Nisan 2019, 21:54

Kırım’ın işgalini meşrulaştırma çabalarından vazgeçmeyen Rusya, Kırım yarımadasına şimdi de Azerbaycan Meclis Başkanı Oktay Asadov’u ve Azerbaycan milletvekillerini davet etti.

Rusya Federasyonu Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko’nun bugün Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye yaptığı ziyaret esnasında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev başta olmak üzere üst düzey görüşmeler gerçekleştirdiği aktarıldı.

Azerbaycan Meclis Başkanı Oktay Asadov ile görüştüğü sırada Matviyenko, Sivastopol’un (Akyar) İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlar’dan kurtuluşunun 75’inci yıl dönümü kutlamalarına katılması için mevkidaşını işgal altındaki Kırım’a davet etti.

Bununla birlikte Matviyenko, Asadov’un programının çakışması halinde Azerbaycan’dan milletvekillerinin ve siyasilerin de Kırım’ı ziyaret edebileceğini söyledi.

Matviyenko’nun bu teklifi Kırım’ın işgalini tanımayan ve kendi toprağı Dağlık Karabağ da Ermenistan işgali altında bulunan Azerbaycan’ın tavrına ilişkin farklı yorumlara sebep oldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ADINI DA KULLANMAKTAN ÇEKİNMEMİŞLERDİ

Hatırlanacağı üzere Kırım’ın işgalinin 5. yıl dönümü nedeniyle yarımadaya yasa dışı ziyaret gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Kırım’da işgalciler tarafından inşa edilen Cuma Camii açılışına davet ettiğini iddia etmişti.

Kremlin’in işgali meşrulaştırma planlarına daha önce de başka ülkeleri, bilhassa Türkiye’yi dahil etme çabaları söz konusu olduğundan Putin’in çağrısı şaşırtmamıştı.

İŞGALİ MEŞRULAŞTIRMAK İÇİN YASA DIŞI ZİYARETLER ORGANİZE EDİLİYOR

Rusya yönetimi, Kırım’ın işgalini meşrulaştırmak ve dünya kamuoyu tarafından desteklenmesini sağlamak için yarımadaya sık sık siyasileri ve ünlüleri davet ediyor. Devlet tavrını temsil etmeyen siyasilerden heyetler oluşturup yarımadayı ziyarette bulunmalarını sağlanarak alenen kara propaganda çalışması gerçekleştiriliyor.

ZİYARETLER UKRAYNA’DAN İZİN ALINARAK GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ardından Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da bulunan deniz limanları ve hava limanlarını ulaşıma kapatmıştı. İşgalciler tarafından yasa dışı olarak kullanılan söz konusu sınır kapıları üzerinden Kırım’a yapılan ziyaretler yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Ukrayna yasalarına göre, ülkenin işgal edilen bölgelerine giriş çıkışların, ancak Ukrayna’nın kontrolü altında olan kontrol noktaları üzerinden, Ukrayna yönetiminin izni alınarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ukrayna’nın ilgili yasalarına uymayan yabancı vatandaşların aleyhine kişisel yaptırım uygulanarak ülkeye girişleri yasaklanıyor.