Rusya, Kırım’ın işgalini meşrulaştırmak için Erdoğan’ın adını kullanıyor

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
18 Mart 2019, 20:35
Mehmet Berk Yaltırık
18 Mart 2019, 20:35

Kırım’ın işgalinin 5. yıl dönümü nedeniyle yarımadaya yasa dışı ziyaret gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Kırım’da işgalciler tarafından inşa edilen Cuma Camii açılışına davet ettiğini söyledi. Kremlin’in işgali meşrulaştırma planlarına daha önce de başka ülkeleri, bilhassa Türkiye’yi dahil etme çabaları söz konusu olduğundan Putin’in çağrısı şaşırtmadı.

Rus TASS ajansının haberine göre Akmescit’te Putin’in sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile yaptığı görüşme sırasında, Kremlin yönetimiyle iş birliği yapan sözde Kırım Müftüsü Emirali Ablayev, Vladimir Putin’i Kırım’daki Cuma Camii’nin açılış törenine davet etti. İşbirlikçi Müftü, “İzninizle sizi Cuma Camii’nin açılışına davet etmek istiyoruz ve muhtemelen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı davet etmeniz uygun olurdu. Sizi reddetmeyecektir.” diye konuştu.

Bunun üzerine Putin, Erdoğan’ı açılışa davet ettiğini ve onun da bu daveti olumlu karşıladığını iddia etti. Putin, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı davet ettim bile. Bundan haberdar ve benim bildiğim kadarıyla bu teklifi çok olumlu karşıladı. Bakalım nasıl olacak, zamanı olur mu, gelme imkanı olur mu.” dedi.

Zaman zaman bazı ülkelerden Kırım’a yasa dışı ziyaretler gerçekleştirilebiliyor ve Rusya tarafından bu ziyaretler işgali meşru göstermek amacıyla propaganda unsuru olarak kullanılıyor. Rusya çoğu zaman bu amaçla politikacıları ve belli isimleri doğrudan davet ediyor.

TÜRKİYE, İŞGALİ TANIMADIĞINI BİR KERE DAHA DUYURMUŞTU

Bilindiği gibi Türk Dışişleri Bakanlığı, Kırım’da 16 Mart 2014 tarihinde silahların gölgesinde düzenlenen sözde referandumun yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti, beş yıl önce bugün (16 Mart) düzenlenen gayrimeşru bir referanduma dayanarak, Rusya Federasyonu tarafından uluslararası hukuka aykırı şekilde ilhak edilmiştir. Bu vesileyle, bu eylem neticesinde meydana gelen fiili durumu tanımadığımızı yineliyor ve Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiğimiz desteği teyit ediyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.