Rusya, Kırım'ın işgalini meşrulaştırma girişimlerine devam ediyor

03 Şubat 2020, 11:39

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde yönetimi, bir Alman amatör hokey takımının mayıs ayında işgal edilen yarımadada düzenlenmesi planlanan hokey turnuvasına katılacağını duyurdu.

Gazetecilere açıklama yapan Sözde Kırım Parlamentosu Milliyetlerarası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı, Kırım Alman Ulusal Kültürel Özerklik Başkanı Yuriy Gempel, “Mayıs sonunda Almanya’dan amatör hokey takımı gelecek. Halk diplomasisi projeleri çerçevesinde daha önce de Kırım ve Almanya amatör hokey takımları arasında maç düzenlemiştik, her yıl oynuyoruz. Bu sene de mini bir turnuva düzenlemeyi planlıyoruz. İlk oyun Akyar’da (Sivastopol), ikincisi Yalta’da, final maçı ise Akmescit’te (Simferopol) yapılacak.” diye anlattı.

Gempel final maçının Akmescit’te yeni açılan buz pistinde yapılacağını da ifade etti.

Rusya yönetiminin Kırım’ın işgalini meşrulaştırmak adına propaganda mahiyetinde çeşitli atılımlar gerçekleştirdiği biliniyor. İşgali meşrulaştırmak için sık sık yasa dışı ziyaretlerle politikacıları ve sanatçıları yarımadaya getirerek propaganda faaliyeti yürütmeye devam ediyor.

ZİYARETLER UKRAYNA’DAN İZİN ALINARAK GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ardından Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da bulunan deniz limanları ve hava limanlarını ulaşıma kapatmıştı. İşgalciler tarafından yasa dışı olarak kullanılan söz konusu sınır kapıları üzerinden Kırım’a yapılan ziyaretler yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Ukrayna yasalarına göre, ülkenin işgal edilen bölgelerine giriş çıkışların, ancak Ukrayna’nın kontrolü altında olan kontrol noktaları üzerinden, Ukrayna yönetiminin izni alınarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ukrayna’nın ilgili yasalarına uymayan yabancı vatandaşların aleyhine kişisel yaptırım uygulanarak ülkeye girişleri yasaklanıyor.


hokey
Kırım'ın işgali
Rus işgali
yasa dışı ziyaret
Bunlara da bakın: