Rusya, Kırım'ın işgalini ders kitaplarına dahil edecek

Eğitim
Anife Bilal
28 Mayıs 2019, 14:32
Anife Bilal
28 Mayıs 2019, 14:32

Rusya yönetimi, Kırım’ın işgali ile ilgili olayları ders kitaplarına dahil etmeyi planlıyor.

Dış İstihbarat Servisi Başkanı ve Rus Tarihi Kurumu Başkanı Sergey Narışkin, ders kitaplarında sözde “Kırım’ın Rusya’ya bağlanması” gibi son beş yılda yaşanan “önemli olayların” yansıtılması gerektiğini iddia etti.

Narışkin’e göre Kırım’ın işgalinin Rus öğrencilerin sözde “tarihi ve kültür standartlarına” dahil edilmesi gerekiyor. Ayrıca Narışkin söz konusu “standartlara” göre hazırlanan ilk ders kitaplarının okullara dört yıl önce dağıtıldığını da hatırlattı.

KIRIM’IN İŞGAL SÜRECİ

İlk Rus askerleri Kırım’a 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2014 yılının Mart ayında sözde referandum düzenlendiğinde Rusya ordusu ve askeri araçları Ukrayna’nın doğu sınırlarında toplandı, ayrıca hava kuvvetleri alarm durumuna geçirildi.

18 Mart 2014 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım sözde Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, Kırım ve Sivastopol’ün iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin anlaşma imzalamışlardı.

İngiltere dahil Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve birçok ülke Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti ve Kırım’ı işgal etmesi nedeniyle Rusya’ya karşı yaptırım uyguladı.