Rusya, Kırım'ı işgalden kurtarma çağrıları yapanlara cezaları artırıyor!

Haberler
Anife Bilal
09 Aralık 2020, 18:54
Anife Bilal
09 Aralık 2020, 18:54

Rusya, Kırım’ın ilhakını tanımayanlara karşı uygulanacak cezaları artırma kararı aldı. İlgili yasa, Rusya Federasyon Konseyi tarafından onaylandı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalandı. Kremlin yönetimi, böylece Kırım’ın işgaline karşı çıkan Rusya vatandaşlarını susturmaya çalışıyor.

Rusya Federasyon Konseyi, Rusya’nın sözde toprak bütünlüğünü ihlal etme çağrılarında ve Rusya topraklarının yabancılaşmasına yönelik eylemlerde bulunanlara karşı uygulanan cezaları sertleştirmeyi amaçlayan yasayı onayladı. Devlet Başkanı Vladimir Putin ise ilgili yasayı 8 Aralık 2020 tarihinde imzaladı.

RUSYA’DA KIRIM’IN İŞGALİNE KARŞI ÇIKANLARA VERİLEN CEZALAR ARTIYOR!

Söz konusu yasa, Rusya Ceza Kanununun 30. ve 31. maddelerinde değişikliklerin yapılmasını öngörüyor. Bu kararla beraber, kamuya açık bir şekilde güya Rusya’nın toprak bütünlüğü aleyhinde çağrılarda bulunan kişiler ilk ihlal için para cezasına (30 bin ile 300 bin ruble) çarptırılacak. Öte yandan aynı ihlalin tekrarlanması durumunda kişi 6 ile 10 yıl hapis cezası uygulanacak.

Rusya söz konusu yasayla beraber işgal ettiği topraklarda fiili durumu meşrulaştırmaya çalışıyor. Ayrıca Kırım’ın işgaline karşı çıkan Rusya vatandaşlarını korkutarak susturmayı amaçlıyor.

Daha önce Rusya’da, işgal edilen Kırım da dahil olmak üzere Rusya Federasyonu topraklarının yabancılaşması çağrılarını aşırılık olarak nitelendirilen yasa kabul edilmişti.