Rusya, Kırım'ı ilk kez 238 yıl önce bugün işgal etti

Haberler
E. K.
19 Nisan 2021, 14:42
E. K.
19 Nisan 2021, 14:42

Rus Çariçesi 2. Yekaterina; Kırım Yarımadası, Taman Yarımadası ve Kuban bölgesinin Rusya’ya verilmesini öngören bildiriyi 19 Nisan (eski Jülyen takvimine göre 8 Nisan) 1783 tarihinde imzaladı. Bu tarih, Kırım Tatar halkının tarihi vatanı Kırım’ın Ruslar tarafından ilk kez işgal edildiği tarih olarak biliniyor.

Kırım’ın Rusya tarafından ilk kez işgal edilişinin üzerinden tam 238 yıl geçti. İşgal dönemi, Kırım Hanlığı’nın ve Kırım Tatar halkının tarihine Rusya’nın ve 2. Katerina’nın (Yekaterina) agresif kolonileştirme politikası sonucunda devletin çöktüğü ve bağımsızlığın kaybedildiği dönem olarak tarihe geçti.

Kırım Tatar halkının en büyük trajedilerinden biri olarak hafızalardaki yerini günümüzde de halen koruyan bu kara gün, Rusya’nın, Kırım’ı işgal etmesinin yanı sıra burayı kültürel ve ekonomik olarak asırlara uzanan sömürüsünü de gözler önüne seriyor.

 İşgalci Rus Çariçesi II. Katerina’nın Kefe’ye gelişi

KIRIM TATARLARININ SİYASİ KURUMLARI ORTADAN KALDIRILDI

İşgal, Kırım Tatar halkının maddi değerlerini ortadan kaldırdı. Ruslar en itibarlı şahısları seçip yok ettiler, en verimli toprakları gasp ettiler. Kırım Tatarlarının siyasi kurumları ortadan kaldırılarak Kırım Tatar toplumunun geleneksel dini ve yerel özyönetim organları lağvedildi.

Kırım Tatar Milli Kurtuluş Hareketi-II – Ortalık Haber Ajansı

GÖÇ VE ASİMİLASYON

Kırım Tatarları için en büyük facia ise Kırım’dan dışarıya itilmeye başlamaları oldu. İşgalciler, Kırım’a Rusya’dan ve başka ülkelerden göçmenler yerleştirmeye başlayarak yarımadanın sosyal ve kültürel yapısını tahrip ettiler.

OSMANLI TOPRAKLARINA GÖÇ

Kaynakların ışığında, 1783-1793 yılları arasında Kırım Tatarlarına ait 380 bin hektardan fazla verimli toprağın işgalcilerce gasp edildiği görüldü. Bu topraklar, Grigoriy Potyomkin’in sekreteri Popov ve Kont Bezborodko başta olmak üzere Rus burjuva kesimine ve memurlara dağıtıldı.

Kırım’ın toplam nüfusunu 1778’de 527 bin kişi oluşturuyordu. Bu nüfusun 500 bini (yüzde 95) Kırım Tatarları idi. İşgalin ilk döneminde 1776-1795 yılları arasında 300 binden fazla Kırım Tatarı veba salgını ve işgal koşullarında hayatını kaybederken sağ kalanlar ise Osmanlı İmparatorluğuna sığındı.