"Rusya, Kırım'ı genişlemek için bir platform olarak kullanıyor"

Güvenlik
E. K.
10 Kasım 2020, 14:20
E. K.
10 Kasım 2020, 14:20

Ukrayna’nın eski Savunma Bakanı Andriy Zagorodnyuk, Rusya’nın, Karadeniz bölgesi ve sınırlarının çok ötesine hakimiyet kurmak için Kırım’a ihtiyacı olduğunu ifade etti. Eski bakan, “Rusya, bölgeye hakim olmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Kırım.Hakikat sitesinde 9 Kasım 2020 tarihinde yayımlanan bir programda konuşan eski Savunma Bakanı Zagorodnyuk, “Rusya, bölgeye hakim olmaya çalışıyor. Belarus’taki durumu, Gürcistan’daki durumu net bir şekilde görüyoruz, Rusya’nın Kırım’ı Atlantik’te ve Ortadoğu’da genişleme platformu olarak kullandığı Karadeniz’deki durumu görüyoruz ve hala başarılı bir şekilde kullanıyor. Filoyu ve Kırım’daki silahlı kuvvetlerini güçlendiriyorlar.” değerlendirmesini yaptı.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANINDAN KARADENİZ’DE ÜS AÇIKLAMASI

Hatırlanacağı üzere, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy parlamentoda 20 Ekim 2020 tarihinde yaptığı konuşmada, Karadeniz bölgesinin daha etkin korunması için iki yeni deniz üssün yapımına başlandığını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Karadeniz bölgesini savunmak için iki devlet askeri deniz üssü inşa etmeye başlıyoruz. Ukrayna’yı karada, suda, havada ve siber alanda savunabilecek bir Ukrayna ordusu inşa ediyoruz. Artık kimsede, tek bir atış yapmadan egemenliğimizi, toprak bütünlüğümüzü ihlal etmenin veya Ukrayna’dan topraklarının bir bölümünü almanın mümkün olduğu fikrinin bile doğmaması için . Bu asla olmayacak.”ifadelerini kullanmıştı.

YARIMADADA 6 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.