“Rusya, Kırım’a karadan bir koridor açma planlarından vazgeçmedi”

Haberler
Anife Bilal
26 Kasım 2020, 13:04
Anife Bilal
26 Kasım 2020, 13:04

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı emekli Korgeneral Ben Hodges, Rusya’nın Kırım’a karadan bir koridor açma fikrinden hala vazgeçmediğini ifade etti. Hodges, Kremlin yönetiminin işgal edilen yarımadadaki su sorununu çözmek için Ukrayna’ya saldırabileceğini belirtti.

ABD’nin eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı emekli Korgeneral Ben Hodges, TSN.ua haber ajansı tarafından bugün yayımlanan röportajında, Rusya’nın Kırım’daki su sorununu çözmek için Ukrayna’ya saldırabileceğini söyledi. Bununla birlikte Hodges, Rusya’nın Kırım yarımadasını askerileştirilmesini dikkate alarak, Karadeniz ülkelerinin çabalarını birleştirmek için daha iş birliği yapması gerektiğini belirtti.

“UKRAYNA TOPLUMU RUSYA’YA DİRENME ARZUSUNA SAHİP OLMALI”

Rusya’nın Kırım’a karadan koridor açma fikrinden vazgeçmediğini vurgulayan Ben Hodges, “Bunu hala yapmak istedikleri konusunda eminim… Batı’nın tepki göstermeyeceğini inanırlarsa bunu yapmayı deneyeceklerini düşünüyorum. Fakat Ukrayna bunun farkında; sadece Rus askerlerinin varlığına dayanarak değil ayrıca ülkenin güneyinde yolsuzluk ve dezenformasyona eğilimli insanlar var. Dolayısıyla Ukrayna toplumu, milletvekilleri ile yerel yönetimlerin istikrarı olması ve Rusya’ya direnme arzusuna sahip olması gerektiğini söylemek istiyorum.” diye konuştu. 

“KARADENİZ BÖLGESİNDEKİ ÜLKELER BİRLİKTE HAREKET ETMELİ”

ABD’nin eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı, NATO’nun askeri anlamda Karadeniz bölgesini kaybetmediğini belirtti. Karadeniz’deki ülkelerden üçünün NATO müttefiki olduğunu kaydeden Hodges, “Ama şüphesiz ki, Karadeniz’de Kremlin’in inisiyatifini ele geçirmek ve Rusya’yı uluslararası ihlalleri için cezalandırılmasını sağlamak için daha çok şey yapmalıyız. ABD donanmasına ait birkaç gemi şu an Karadeniz’de bulunuyor. Şu an Karadeniz askeri varlığı artıracak kadar öncelikli değil. Özellikle bu yüzden kendi karşı koyma yeteneklerini artırmak için Ukrayna, Türkiye, Romanya, Gürcistan ve Bulgaristan birlikte çalışmalı ve Almanya ile Fransa’yı Rusya’nın bölgedeki hedeflerine daha fazla dikkat etmeye motive etmeliler.” ifadelerini kullandı.